Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-09-2021 22:10   Güncelleme : 15-09-2021 22:10

2021 YILI SONBAHAR ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI

​Tarım ve Orman Bakanlığımızın Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında Şap Hastalığı ile mücadele amacıyla her yıl Ülkemizde uygulanmakta olan büyükbaş hayvanlarda sonbahar şap aşılama kampanyası Eskişehir genelinde başlamış olup 15 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlanacaktır

2021 YILI SONBAHAR ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI

​Tarım ve Orman Bakanlığımızın Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında Şap Hastalığı ile mücadele amacıyla her yıl Ülkemizde uygulanmakta olan büyükbaş hayvanlarda sonbahar şap aşılama kampanyası Eskişehir genelinde başlamış olup 15 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş:

” İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gerçekleştirilen aşılama programı dâhilinde ilkbahar şap aşılamasında % 102 başarı oranına ulaştık. Sonbahar şap aşılamasında da bu başarıyı sağlayarak büyükbaş hayvan varlığımızın tamamını aşılamayı hedefliyoruz. Hayvancılıkta ekonomik anlamda büyük kayıplar oluşturan ve hayvanların verim kabiliyetinde düşüşlere sebep olan şap hastalığı ile etkin mücadelede aşılamalar büyük önem taşımaktadır. Aşılama çalışmaları hastalıktan korunmanın yanı sıra hayvan sevklerinde aşı şartının bulunması sebebiyle sevklerde sorun yaşanmaması açısından da gereklidir. Bu kapsamda tüm yetiştiricilerimizin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm paydaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermeleri büyük önem arz etmektedir.” dedi.