Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-01-2022 05:22   Güncelleme : 06-01-2022 05:22

2022’NİN İLK SAATLERİNDE YILIN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2022’NİN İLK SAATLERİNDE YILIN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2022’NİN İLK SAATLERİNDE YILIN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, 2022’nin ilk saatleri olan 01.01.2022 Cumartesi günü saat 10.00’da, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Eskişehir Şubesi’nde dernek üyelerine yönelik olarak düzenlenen seracılık ve dikey tarım konulu bilgilendirme toplantısına katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından örtü altı tarımsal üretime verilen desteklemelerin ağırlıklı olarak anlatıldığı bilgilendirme toplantısında İl Müdürü Gümüş’e İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Dr. Uğur Sağlam, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ahmet Altıkat, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz eşlik etti. Söz konusu toplantıda Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, MÜSİAD Eskişehir Şube Başkanı Hakan Duman ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

MÜSİAD Eskişehir Şube Başkanı Hakan Duman’ın açılış konuşmasıyla başlayan bilgilendirme toplantısında İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş katılımcılara ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Eskişehir 567.872 hektarlık tarım alanı ile Türkiye tarımsal alanının %2,46’sına sahiptir. Örtü altı varlıkları ise toplam tarımsal alanımız içinde 5987 dekarlık bir alana sahiptir. Bu seralarımızda 5967 dekarlık alanla ağırlıklı olarak sebze üretilmekte olup buna ilaveten 2 dekarlık bir meyve alanı ve 18 dekarlık süs bitkisi üretimimiz mevcuttur.

KKYDP (Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı) kapsamında Türkiye genelinde, 2006-2021 yılları arasında 13.200 projeye toplam 7,7 Milyar TL hibe ödemesi yapılmış ve bu Ekonomik Yatırım Projeleri ile 106 bin 200 kişiye istihdam sağlanmıştır. Eskişehir ‘de ise bu süreçte 396 projeye toplam 70 milyon hibe ödemesi yapılmış ve bu Ekonomik Yatırım Projeleri ile 2 bin 77 kişiye istihdam sağlanmıştır. Eskişehirli üreticilerimizin bu pastadan daha fazla pay almasını istiyoruz bunun için çabalıyoruz.  Bu sebeple burada 2022’nin ilk saatlerinde aranızdayız.

Şu an Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım desteklemeleri; Yeni Yatırımlar, Tamamlama Yatırımları, Kapasite Artırımı Yatırımları,  Teknoloji Yenileme/Modernizasyon Yatırımlarına yönelik olup; maksimum olarak Yeni Yatırımlar için 3 milyon 500 bin TL, Tamamlama Yatırımları için 2 milyon 500 bin TL, Kapasite Artırımı Yatırımları için 2 milyon TL,  Teknoloji Yenileme/Modernizasyon Yatırımları için 2 milyon TL’ye kadar hibe desteği sağlamaktayız.

Hibeye esas proje tutarı alt limiti ise en az 250.000 TL’dir.

Tarımsal ürünlerin üretilmesine yönelik olarak yıl boyunca üretim yapılabilen modern seralardaki iklimlendirme, sulama, gübreleme sistemi, kültür bitkileri ile bunların tohum, fide ve fidanlarının üretilmesi, yetiştirilmesi, sergilenmesi, korunması gibi projelere de %50 oranında hibe desteğimiz mevcuttur. Bunun yansıra yeni sera yapımı yatırımlarında yenilenebilir enerji kaynağı olarak jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgâr enerjisine dayalı projelere de % 50 hibe desteği vermekteyiz.

KKYDP desteklerinin haricinde Örtü Altı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıtlı üreticilerimize Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteklerimiz de mevcuttur. Kimyasal ilaç kullanımının azaltılması, insan sağlığının ve doğal dengenin korunması amacıyla 2021 üretim yılında; Biyoteknik Mücadele Desteği için 135 TL/da, Biyolojik Mücadele Desteği için 500 TL/da, Seralarda polinasyon amaçlı Bambus Arısı kullanımında 60 TL / 0,5 da destek vermekteyiz. ” dedi.

İl Müdürü Gümüş’ün sunumunun ardından program soru cevap şeklinde devam etti. Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam da program esnasında seracılık konusundaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşarak tavsiyelerde bulundu.

Özellikle örtü altında dikey tarımı konusunda MÜSİAD üyelerinin sorduğu spesifik soruların cevaplandırılması ile program sona erdi..