Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-08-2021 15:25   Güncelleme : 22-08-2021 15:25

311 BİN YAVRU SAZAN BALIĞI ESKİŞEHİR İÇ SULARINA BIRAKILDI

​Tarım ve Orman Bakanlığımız’ın 2021 yılı “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında İlimize tahsis edilen 311

311 BİN YAVRU SAZAN BALIĞI ESKİŞEHİR İÇ SULARINA BIRAKILDI

​Tarım ve Orman Bakanlığımız’ın 2021 yılı “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında İlimize tahsis edilen 311.650 adet yavru sazan balığı iç sularımıza bırakıldı.

Edirne İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonu Müdürlüğü tarafından üretilerek 19.08.2020 tarihinde İlimize teslim edilen yavru sazan balıkları aynı gün içerisinde Alpu, Beylikova, İnönü, Mihalıççık, Seyitgazi, Sivrihisar, Sarıcakaya, Tepebaşı İlçelerimize teslim edilmiştir. Yavru sazanlar toplamda 8 İlçede 22 su kaynağına, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli Su Ürünleri Kontrol Görevlileri tarafından usulüne uygun şekilde bırakılmıştır.

Edirne’den gelen yavru sazan balıklarının İl Müdürlüğü Kütahya Yolu Hizmet Kampüsünde akşam saatlerinde gerçekleşen teslimat işlemlerini inceleyen İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Balıklandırma çalışmalarında yetiştiricilik faaliyetinde bulunmayan göletler, İlimiz sınırlarında bulunan baraj gölleri ve amatör balıkçıların avcılık yaptıkları su kaynakları özellikle tercih edildi. Su kaynaklarının kirletilmemesi ve avcılık faaliyetlerinde Bakanlığımızca yayınlanan tebliğlerle belirlenen yasak, sınırlama ve sorumluluklara titizlikle uyulması sularımızdaki doğal yaşamın devamlılığı için büyük önem arz etmektedir.  Gerek su kaynaklarına yeni bırakılan, gerekse suda mevcut diğer yavru balıkların gelişimlerini tamamlamaları ve en az bir kez üreyebilmeleri için avcılık sırasında yakalanan küçük balıklara herhangi bir zarar verilmeden suya iade edilmeleri gerekmektedir. Bu vesileyle balıklandırma çalışmalarında görev alan tüm teknik personelimize teşekkür ederek bırakılan yavru sazan balıklarının İlimiz adına hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.” dedi.