Eğitim
Giriş Tarihi : 01-10-2021 18:36   Güncelleme : 01-10-2021 18:36

Anadolu Üniversitesi: 2020 ve 2021 Akademik Yılı mezunlarını uğurladı

Anadolu Üniversitesi, 2020 ve 2021 Akademik Yılı mezunlarını 24-25-26 Eylül tarihlerinde düzenlediği törenlerle uğurladı

Anadolu Üniversitesi: 2020 ve 2021 Akademik Yılı mezunlarını uğurladı

Anadolu Üniversitesi, 2020 ve 2021 Akademik Yılı mezunlarını 24-25-26 Eylül tarihlerinde düzenlediği törenlerle uğurladı. HES Kodu uygulaması ve pandemi tedbirleri göz önünde bulundurularak büyük bir titizlikle organize edilen törenlerde mezunlar ve aileleri için özel bir program hazırlandı. Üç gün boyunca farklı oturumlarla devam eden törenlerde bu yıl yüksek lisans ve doktora öğrencileri de mezuniyet sevincine ortak oldu.

Erdal: “Başarılarınız daim, yolunuz açık olsun”

Mezuniyet töreninde mezun olan öğrencilere seslenen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, “Değerli mezunlarımız bir ülkenin refah seviyesinin temel göstergesinin bilimsel ilerleme olduğu düşünüldüğünde, ülkemiz için sizlerin ne kadar kıymetli olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Hayata geçireceğiniz bilimsel çalışmalarınızda güzel yarınlar inşa edeceğinize, ülkemizi dünya akademisinde daha iyi yerlere getireceğinize özelde bizleri, genelde ise tüm toplumu gururlandıracağınıza inancımız tam. Sevgili mezunlarımız, bugün sizlerden fiziksel olarak ayrılacağız ancak gönlümüz her zaman sizlerle olacak.

Tüm bu güzel başarılar yaşanırken bizler de sizlerle gurur duymaya devam edeceğiz. Bu güzel gün vesilesiyle sizleri, değerli hocalarımızı ve kıymetli ailelerimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Başarılarınız, daim, yolunuz açık olsun.” ifadelerini kullandı.

Sayan: “Anadolu Üniversitesi’nin sağladığı ikinci üniversite imkânı ile mezun olan bir öğrenci olarak aranızdayım”

Açıköğretim Sistemi mezunları için düzenlenen törende, İktisat Fakültesi İngilizce Uluslararası İlişkiler mezunu Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da mezun öğrenciler adına bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Yardımcısı Sayan konuşmasında, “Uzun yıllardır çalışma hayatının içinde olmama rağmen bugün, ülkemizin seçkin ve yenilikçi üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi’nin sağladığı ikinci üniversite imkânı ile mezun olan bir öğrenci olarak aranızdayım. Duyduğum mutluluk ve gururu umarım sizler de hissedebiliyorsunuzdur. Açıköğretim Sistemi’ne emek harcayan Anadolu Üniversitesi yönetimine, eğitim kadrosuna ve tüm çalışanlarına bu süreçte ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Dr. Musa Yıldız ise şunları söyledi: “Değerli mezun arkadaşlarım sizlere Gazi Üniversitesi’nin Rektörü olarak değil mezun bir arkadaşınız olarak seslenmek istiyorum. Sizlerle buluşma fırsatını bana veren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’a da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Gayret edip, çalışıp, zamanı iyi yönettiğiniz takdirde başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Her birinizi kutluyor, bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.”

Dereceyle mezun olan öğrenciler mezuniyet belgelerini Rektör Erdal’dan aldı

Bu yıl ilk kez bölümlerini dereceyle bitiren öğrenciler mezuniyet konuşmalarını gerçekleştirerek mezuniyet belgeleri ve hediyelerini Rektör Erdal’dan aldı. 2021 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı’nda doktora programından birincilikle mezun olan Çağdaş Aydın gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “Hepimizin mezuniyet coşkusunu paylaşıyor, başarılarınızı kutluyorum. Bilime ve bilmeye olan merakımız inancımız hiç bitmesin. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” Törende, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı Matematik Eğitimi yüksek lisans programından birincilikle mezun olan Hilal Sucu ise “Bugün burada lisans eğitimimizi lisansüstü eğitimlerle taçlandırmış olan bireyler olarak ülkemizin en güçlü üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi’nin Enstitüleri’nden mezun olmanın kıvancını yaşıyoruz.” dedi.

2021 yılında üniversite birinciliğini paylaşan iki isimden biri olan, Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans öğrencisi Şule Şahin, “Zorlu eğitim sürecinde, özellikle de pandemi döneminde mezun olmuş öğrenciler olarak, üniversite yönetimi başta olmak üzere bizleri bir an olsun eğitimden uzaklaştırmadan bu süreci tamamlamamız için emek veren tüm hocalarımıza mezun öğrenciler adına teşekkür ediyorum.” diyerek mezuniyete dair görüşlerini belirtti.

Mezuniyetten sonra bizleri zorlu bir iş hayatı bekliyor. Bundan sonraki süreçte elimizden gelen güçlü kalıp, mücadeleye devam etmek olacak.” dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden birincilik derecesi ile mezun olan Değer Gümüşkaya da konuşmasında: “Üniversitemiz hem ülkemizde hem de dünyadaki üniversiteler arasında dinamik ve yenilikçi bir sanat anlayışını benimseyen üniversite olarak yerini almıştır. Bizler de Anadolu Üniversitesi’nde okumanın ayrıcalığına sahip olduğumuz için çok şanslıyız” ifadelerine yer verdi. Engelliler Entegre Yüksekokulu’nu 2020 yılında dereceyle bitiren Semih Yıltır ise, “Okulumuzda derslerimiz bizlerin ihtiyacına ve düzeyine uygun olarak yürüten, değerli olduğumuzu hissettiren ve bu zorlu eğitim sürecinde bizlere yol gösteren hocalarımıza ve tüm üniversitemiz çalışanlarına teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. 2021 yılında ön lisans eğitimini derece ile bitirerek mezun olan Eskişehir Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü öğrencisi Esma Sarı, “Anadolu Üniversitesi’nde okumanın ayrıcalığını yaşadığım için çok şanslıyım.

Anadolu Üniversitesi ile bağım hiçbir zaman kopmayacak.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından mezunlara belgeleri hocaları tarafından verilirken Rektör Erdal’ın geri sayımının ardından tüm öğrenciler coşkuyla keplerini havaya fırlattı. Tören, mezun olan öğrenciler ile ailelerin stat içerisindeki hatıra fotoğrafı çekimleri ve geleneksel mezuniyet pilavının ikram edilmesiyle sona erdi.

.