Eğitim
Giriş Tarihi : 04-12-2021 22:42   Güncelleme : 04-12-2021 22:42

Anadolu Üniversitesi 21. Eskişehir Uluslararası Film Festivali başladı

Anadolu Üniversitesi 21. Eskişehir Uluslararası Film Festivali başladı

Anadolu Üniversitesi 21. Eskişehir Uluslararası Film Festivali başladı

Bu yıl 21’ncisi düzenlenen Anadolu Üniversitesi Eskişehir Uluslararası Film Festivali (EFF) Sinema Anadolu’da sinemaseverlerle buluştu. 3-11 Aralık tarihleri arasında 20 ayrı ülkeden 32 uzun metraj ve 15 ayrı ülkeden 20 kısa metraj filmlerin gösterileceği festivalin açılış gecesine, Yönetmen Erden Kıral, Oyuncu Nur Sürer, Ozan Çelik, Halil Babür ve Sermet Yeşil ile birlikte Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fatih Temizel, Prof. Dr. Betül Demirci, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Aydın Ertekin, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ethem Esen, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Festival ödülleri sahiplerini buldu

Festivalde Yılın Performansı ödülünü, “Bir Nefes Daha” filmi başrol oyuncusu Hayal Köseoğlu ve “The Cemil Show” filmi başrol oyuncusu Ozan Çelik aldı. Sinema Kültürüne Katkı Ödülü’nü, Arzu Film ve Ferdi Eğilmez adına Ahmet Göç alırken ödülü Festival Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yaprak İşçibaşı takdim etti. Emek Ödülleri merhum Prof.

Kadir Beycioğlu’nun adına eşi Hülya Beycioğlu’na, Doç. Dr. İzlem Vural tarafından verilirken Usta Seslendirme Sanatçısı ve Oyuncu Tijan Par’a ise ödülünü, Festival Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysun Akıncı Yüksel takdim etti. Onur Ödülleri’nin sahipleri ise Oyuncu Nur Sürer ve Yönetmen Erden Kıral oldu. Usta sanatçılara ödüllerini, Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal ile İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Aydın Ertekin takdim etti.

Rektör Erdal: “Sinema hayal ile yaşam arasında büyülü bir dünyadır”

Sinema sanatının insanlık önemine vurgu yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sinema hayal ile yaşam arasında büyülü bir dünyadır. İnsanlık olarak son iki yılı aşkın bir süredir distopik bir filmin içerisinde gibiyiz. Tekrar salonlarda bir araya gelerek onun açtığı pencereden insana hayata bakmak için uzun zamandır beklemekteyiz. Ne mutlu ki bugün iki yıllık bir aranın ardından sinema sanatının hem ulusal hem de uluslararası alanlarda öne çıkan filmlerini, yönetmenlerini, oyuncularını ve akademisyenlerini Anadolu Üniversitesi çatısı altında bir kez daha birleştiren Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin 21’incisi ile tüm sinemaseverler ile tekrar buluşuyoruz.

Bu yılda aynı heyecanla şenlik havasında bir festival geçireceğimize eminim.”

Doç. Dr. Serter: “Eskişehir Uluslararası Film Festivali, Türkiye’de engelli farkındalık bölümü olan tek film festivali”

Eskişehir Uluslararası Film Festivali Yönetmeni Doç. Dr. Sırrı Serhat Serter ise: “32 uzun metraj, 20 kısa metraj, 7 atölye, 2 açılış ve kapanış programı olmak üzere çok güzel bir program, Eskişehirli sinemaseverleri bekliyor. Açılış tarihimizin 3 Aralık’a gelmesinin tesadüf değil çünkü bugün aynı zamanda Dünya Engelli Farkındalık Günü. Eskişehir Uluslararası Film Festivali, Türkiye’de engelli farkındalık bölümü olan tek film festivali. Bu açıdan da çok gururlu ve mutluyuz. Başta T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü olmak üzere, bize destek veren herkese, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Temizel’e, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülend Aydın Ertekin’e ve tüm iş birliği yaptığımız kurumlara desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof.

Ertekin: “Sinemanın birleştirici gücünden beslenerek bir araya geldik”

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülend Aydın Ertekin sanatın paylaştıkça çoğaldığı düşüncesi ile yola çıktıklarını belirtirken festivalin sinemanın birleştirici gücünden beslenerek bir araya gelmeyi ve paylaşmanın önemini tekrar hatırlattığına dikkat çekti. Prof. Dr. Ertekin sözlerine şöyle devam etti: “Yirmi yılı aşkın süredir Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen en kapsamlı film festivali olma özelliğine sahip olan festivalimiz, bu yıl yirmi farklı ülkeden uzun ve kısa metrajlı birçok film gösterimlerini gerçekleştirecek. Dünya festivallerinden seçilmiş filmler, canlandırma sinemasının öne çıkan örnekleri, hayatı yansıtan eserler, sinema tarihine iz bırakmış yapımlar ve söyleşiler ile gerçekleştirilecek olan 2020-2021 yılı sinema seçkisi ile zengin ve dolu bir festival bizleri bekliyor.” dedi.

21. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’in açılışının ardından Sinema Anadolu perdesinde Türkiye’de ilk prömiyerini yapan ve festivalin açılış filmi olan Pedro Almadovar’ın “Parallel Mothers” filmi sinemaseverlerle buluştu.

Anadolu Üniversitesi 21. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin gösterim ve etkinlik programına eskfilmfest.anadolu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

 

.