Eğitim
Giriş Tarihi : 05-08-2021 23:11   Güncelleme : 05-08-2021 23:11

Anadolu Üniversitesi: Dr. Neşe Gülmez’den aday öğrencilere kariyer planlama kılavuzu

“Tercihim Eskişehir” platformu çevrim içi etkinlikleriyle öğrenci adayları ve velileriyle buluşmaya devam ediyor

Anadolu Üniversitesi: Dr. Neşe Gülmez’den aday öğrencilere kariyer planlama kılavuzu

“Tercihim Eskişehir” platformu çevrim içi etkinlikleriyle öğrenci adayları ve velileriyle buluşmaya devam ediyor. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen zirve söyleşilerinin bir diğer konuğu T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Yetenek Kazanımı Organizasyon Dairesi Başkanı Dr. Neşe Gülmez oldu.

“Türkiye’nin insan kaynağı stratejilerini belirleme konusunda çalışmak amacıyla kurulmuş bir üst kuruluşuz”

Dr. Gülmez, gerçekleşen söyleşide öncelikle kendi kariyer ve iş hayatı hakkındaki deneyimlerini öğrenci adaylarıyla paylaştı. Kariyer farkındalığı, doğru kariyer planlama konularında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Dairesi olarak çalışma koşullarından bahseden Dr. Gülmez şunları aktardı: “Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir ofis olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimizin gençlere dokunuyor ve onların kariyerleri ile ilgili bazı avantajlar sağlıyor olması bizim için çok büyük bir mutluluk. Biz Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda, Türkiye’nin insan kaynağı stratejilerini belirleme konusunda kurulmuş bir üst kuruluşuz.

Her bir dairenin de kendi sorumlu olduğu kendi projeleri var. Yetenek Kazanımı Organizasyon Dairesi olarak biz daha çok gençlere dokunuyoruz. Dolayısıyla üniversitelerle de çok yakın bir ilişki içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

“Projeler, öğrencilere farklı kariyer etkinliklerinden iş ve staj olanaklarına kadar her türlü kariyer alternatifine ulaşma imkânı sağlıyor”

Projelerin detaylarına da değinen Dr. Neşe Gülmez, “Staj Seferbirliği, Kariyer Kapısı gibi gençlerin de iyi bildiği projelerimiz de bu kapsamda yürütülen çalışmalardan bazılarını oluşturuyor. Kamu kurumlarındaki staj imkânlarının tüm gençlere yetkinlik temelli olarak dağıtılması ile ilgili bu projelerde öğrencilerimiz oldukça verimli bir süreç geçiyorlar. Bu program kapsamında öğrencilerimiz lise bitiminden lisans son sınıfa kadar kendilerini geliştirmeye yönelik her türlü bilgiyi e-devlet üzerinden yapacakları kariyer kapısı başvuru formları ile bize iletiyorlar. Yetenek Kapısı projesi ise işverenleri, üniversiteleri ve üniversite öğrencilerini bir araya getiriyor. Öğrencilere farklı kariyer etkinliklerinden iş ve staj olanaklarına kadar her türlü kariyer alternatifine ulaşma imkânı sağlıyor.

Örneğin, kamu ya da özel sektörde kariyer nasıl şekilleniyor? Firmalarda çalışma koşullarına göre nasıl yetkinliklerim olmalı? gibi bilgileri ve daha fazlasını doğrudan bu kurumların insan kaynakları yetkililerinden alabildikleri videolar aracılığıyla bir platformla gençlerimize ulaşıyoruz. Danışman Bilgi Sistemi projemizde de MEB’e bağlı tüm rehber öğretmenlerin kullandığı ve lise öğrencilerinin de bu vesileyle ulaşabileceği bir alan sunuluyor. Böylece öğrencilerimiz üniversitelerin bölüm bazındaki bilgilerine erişebiliyorlar. Bahsettiğim tüm projelerimiz ve daha fazlasına ait bilgiler de web sitemiz de bulunuyor.” dedi.

Anadolu Üniversitesi öncülüğünde Staj Seferbirliği yapıldı

Anadolu Üniversitesi’nin Staj Seferbirliği projesine katılan ilk üniversite olması konusuna da değinen Dr. Gülmez, “Anadolu Üniversitesi’nin yapmış olduğu bu öncülük bizim için çok güzel bir gelişme oldu. Bu doğrultuda Anadolu Üniversitesi yönetimi ‘Biz de bir kamu kurumuyuz, nitelikli insan kaynağına sahibiz ve dolayısıyla bu ‘seferbirliğin’ içinde biz de yer almak istiyoruz.” dedi.

Bu başarıyı inisiyatif alarak stajyer öğrenci seçimlerine başlayan ve stajyer öğrenci alan Anadolu Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirdik diyebiliriz. Bu vesileyle hem Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal’a hem de Anadolu Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Dr. Neşe Gülmez’in konuk olduğu Zirve Konukları ile Çevrim içi Söyleşiler programını ve diğer zirve söyleşilerini izlemek isteyenler https://www.tercihimeskisehir.com/ adresinden programlara erişebilirler.

.