Eğitim
Giriş Tarihi : 05-08-2021 23:11   Güncelleme : 05-08-2021 23:11

Anadolu Üniversitesi: “Kendi Kendine Yardım Destek Platformu”na yoğun ilgi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteği ile Anadolu Üniversitesi tarafından geliştirilen ve ihtiyaç hisseden herkese psikolojik yardım alma imkânı sunmayı amaçlayan “Kendi Kendine Yardım Destek Platformu”, COVID süreci ve sonrasında yaşanabilecek depresif duygudurum, kaygı ve stres ile başa çıkmada tüm yaş gruplarındaki yetişkinlere destek olmaya devam ediyor

Anadolu Üniversitesi: “Kendi Kendine Yardım Destek Platformu”na yoğun ilgi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteği ile Anadolu Üniversitesi tarafından geliştirilen ve ihtiyaç hisseden herkese psikolojik yardım alma imkânı sunmayı amaçlayan “Kendi Kendine Yardım Destek Platformu”, COVID süreci ve sonrasında yaşanabilecek depresif duygudurum, kaygı ve stres ile başa çıkmada tüm yaş gruplarındaki yetişkinlere destek olmaya devam ediyor. Giderek yaygınlaşan bir destek türü olan Kendi Kendine Yardım Destek Platformu, zamandan ve mekândan bağımsız olarak Bilişsel Davranışçı Terapi çerçevesinde etkililiği kanıtlanmış yöntemleri sunuyor.

Kendi Kendine Yardım Destek Platformu binlerce kişiye ulaştı

2020 yılında hayata geçirilen “Kendi Kendine Yardım Temelli Çevrimiçi Psikososyal Destek Platformu” projesinin kullanıcı sayısı Ağustos ayı itibari ile 10342’ye ulaştı. Ülke genelinde yaşları 18-72 arasında değişen birçok kişi tarafından kullanılan platformda kullanıcılar, depresif duygudurumla ve stres kaynakları ile başa çıkma, problemleri büyümeden destek alma ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunma fırsatı yakaladı. Tamamen ücretsiz olan platformu en sık kullananlar ise genç yetişkinler oldu.

Etkileşimli oturumlara ek olarak gevşeme egzersizlerinin de sıklıkla kullanıldığı Kendi Kendine Yardım Destek Platformu’nda kullanıcılar proje uzmanlarına içerikle ilgili sorularını da iletti. Bu doğrultuda bir yıl içinde kullanıcıların 400’den fazla sorusuna yanıt verilerek doğrudan destek alması gereken yüzlerce kişi de uzmanlara yönlendirildi.

Dr. Özer: “Anadolu Üniversitesi olarak tüm ülkeye hizmet veren bir sistem oluşturduk”

Proje koordinatörü Dr. Ömer Özer Kendi Kendine Yardım Destek Platformu’nun gerek uygulama gerek kullanıcı sayısı ile ülkemizdeki önemli bir uygulama olduğunu vurguladı. Platform sayesinde problemlerin kronik hale gelmeden kullanıcılara koruyucu ve önleyici hizmet sunulduğunu ifade eden Dr. Özer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “COVID 19’un sadece fizyolojik etkileri değil, toplumsal ve psikolojik etkileri de var. Bir yıl içindeki verilere baktığımızda üç farklı problem alanına yönelik katılımcıların %45’i depresif duygudurumla başa çıkma modülünü kullanırken %20’si de ikinci sırada yer alan kaygı ile başa çıkma modülünü izlediğini görüyoruz. Akademisyenlerden memurlara, öğrencilere ve ev hanımlarına kadar, her yaştan ve her şehirden kullanıcılar Kendi Kendine Yardım Destek Platformu’ndan destek alıyor.  Anadolu Üniversitesi olarak tüm ülkeye hizmet veren bir sistem oluşturduk. Sistemde sürekli olarak güncellemeler yapıyor ve yeni problem alanları üzerinde çalışıyoruz.”

Uzman yardımı öncesi bir ön bilgilendirme sunan; depresyon, kaygı, madde kullanımı gibi birçok sorun alanında etkili olan Kendi Kendine Yardım Destek Platformu ile dileyen herkes https://kendikendineyardim.anadolu.edu.tr/ adresinden destek alabilir.