Eğitim
Giriş Tarihi : 20-12-2021 15:08   Güncelleme : 20-12-2021 15:08

Anadolu Üniversitesi’nde bağımsızlığın 30. yılı kutlandı

Anadolu Üniversitesi’nde bağımsızlığın 30. yılı kutlandı

Anadolu Üniversitesi’nde bağımsızlığın 30. yılı kutlandı

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü, Türk Devletlerinin Bağımsızlığının 30. Yılını Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2016’da düzenledikleri etkinlik ile kutladı.  Etkinliğe; Azerbaycan Büyükelçiliği Başkâtibi Elhan Zeynalov, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Topal, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Anadolu Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ethem Esen ve Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü Başkanı Sevinç Nasrullah başta olmak üzere çok sayıda öğrenci katıldı.

Azerbaycan Büyükelçiliği Başkâtibi Zeynalov: “Bundan sonra Türk Devletleri Birliği daha da güçlü ve kuvvetli olacak”

Azerbaycan Büyükelçi Başkâtibi Elhan Zeynalov, “Tarihimize baktığımızda babalarımız, dedelerimiz bağımsızlığımızı kazanmak için çok kan döktü ve çok şehitler verdi. Biz orta nesil ve büyüyen genç nesil ile onların zahmetini hep birlikte yüksek tutarak onların işini devam ettirmeliyiz. Devletlerimizin daha kuvvetli ve bir olmasını sağlamalıyız. Gençler ise bu birlik ve kuvvete öz katkılarını verecektir.” diyerek konuşmasının sonunda ise katılımcılara teşekkür etti.

TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Topal: “İsmail Gaspıralı’nın rüyasını görüyorduk. Ne diyordu Gaspıralı; ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ ”

 Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Topal: “Hep birlikte gönüllerde tesis ettiğimiz bu birliğin ismi konulmamıştı. Fakat o ismi de Türk Devletleri bağımsız olduktan sonra koyduk diye düşünüyorum. Zaten çatı teşkilatımız olan Türk Dünyası Devletleri Teşkilatı bunun en büyük vesikasıdır. Artık beraberliğimizin önünde herhangi bir şey kalmadı diye düşünüyorum. Bu bağımsızlık mücadelesi diğer Türk toplumlarının da bahtı olur. Halen esir olan soydaşlarımız ve zulüm gören soydaşlarımız var. Onlarda bu güzel akıbetlere düçar olurlar. Buradaki kardeşlerimiz gibi bağımsız olurlar ve bizim rüyamız tam manasıyla gerçekleşmiş olur.” diyerek hem Anadolu Üniversitesi’ne hem de gençlere teşekkür etti.

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Ünal: “Bugün Türk Dünyasını temsil eden yedi tane bayrak var”

 Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal ise gelecek çok farklı, dünya bir yere gidiyor, Türklük ırmağı ise bambaşka bir yere gidiyor şeklinde konuşarak sözlerine şöyle devam etti: “Bugün üç yüz milyonluk Türk Dünyası var. 1991 yılından bu yana yedi bayrak var ve şükür bugün semalarda dalgalanıyor.”

Konuşmaların ardından Türk Dünyası birliğini pekiştirmek adına Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs, Özbekistan ve Türkmenistan kökenli öğrencilerin sergilediği şiir dinletisi, konu anlatımı, şarkı ve dans gösterileri izleyici ile buluştu. Etkinlik Öğrenci Merkezi Fuaye alanında öğrencilerin kültürlerine ait yemeklerin tadılmasıyla sona erdi.