Eğitim
Giriş Tarihi : 07-12-2021 21:34   Güncelleme : 07-12-2021 21:34

Anadolu Üniversitesi’nde Yunus Emre Yılı etkinleri devam ediyor

Anadolu Üniversitesi’nde Yunus Emre Yılı etkinleri devam ediyor

Anadolu Üniversitesi’nde Yunus Emre Yılı etkinleri devam ediyor

Türk Dünyası Vakfı, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi paydaşlığında faaliyetlerine devam eden Eskişehir Düşünce Okulu’nun, “Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü Etkinlikleri” kapsamında Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği panele; Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İlçe Kaymakamları, Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Fazıl Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Düşünce Okulu öğrencileri, öğretmen ve idarecileri katıldı.

Eskişehir Valisi Ayyıldız: “Yunus Emre’nin, sesine, nefesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz”

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, 2021’in UNESCO tarafından “Yunus Emre Anma ve Kutlama Yılı”; Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle ise “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edildiğini hatırlatarak sözlerine şu şekilde devam etti: “21. Yüzyılda Yunus Emre’nin, sesine, nefesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

‘Ben bu duygu ve düşüncelerle sevdiğimi söylemezsem, sevmek derdi beni boğar’ diyen Yunus Emre’ye, bizden de ona olan sevgimizi bir kez daha dillendiriyor, saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Avcı: “Disiplinlerarası ve karşılaştırmalı atölyelerle gençlerimizin bilgi ve tecrübelerini artırıyoruz”

Türk Dünyası Vakfı bünyesinde 4’üncü yılını tamamlayan Düşünce Okulu’nun, daha fazla gence ulaşmak için yeni eğitim yılına Eskişehir’in ilçelerindeki ortaokul ve liseleri de dahil ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Nabi Avcı, “Düşünce Okulu hocalarımız, hafta sonu merkezde hafta içinde ise ilçelerimizde eğitim vermektedir. Müfredatı, edebiyattan tarihe, müzikten mimariye birçok farklı atölyeyi kapsamaktadır. Disiplinler arası ve karşılaştırmalı atölyelerle gençlerimizin bilgi ve tecrübelerini artırırken, eleştirel düşünme etkili iletişim becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır. Düzenlenen kültür gezileri ile gençlerimiz atölyelerde öğrendiklerini yerinde görme imkânı yakalayarak seyahat kültürüne de erken yaşta aşina olmaktadır.” diyerek konuşmasının sonunda eğitmenleri ve öğrencileri tebrik etti.

Doç.

Gökhan Tunç: “Yunus Emre’nin ‘Garip’ olmadığını ve olmayacağını bu etkinliklerle daha iyi gösteriyoruz”

Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gökhan Tunç ise konuşmasında Yunus Emre’nin yalnızca batılı kavramlarla değil, yerel kavramlarla da değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek “Yunus Emre, ölümünden 700 yıl geçmesine rağmen hala Türk insanının kalbinde çok müstesna bir yere sahip. Bunun en temel sebeplerinde ise Yunus Emre’nin çok farklı ideolojilere sahip olmasını öne sunabiliriz. Bu bağlamda bu etkinliği çok önemsiyorum. ‘Garip Yunus’ dediğimiz, ‘Garip’ diye de adlandırılan Yunus’un aslında garip olmadığını ve olmayacağını bu etkinliklerle de daha iyi gösteriyoruz.” dedi.

İki oturum şeklinde gerçekleştirilen panelin sonunda Tük Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Özçelik panel boyunca emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti ve “Yunus Emre’yi bir programa sığdıramayız. Yunus Emre sadece bugün için değil, her gün bizim gündemimiz olmalı.” diyerek sözlerini sonlandırdı. Özçelik’in ardından sözü devralan Prof.

Mehmet Topal ise “Özellikle burada öğrencilerin olması çok sevindirici. Bu yıl bu bizim öğrencilerimizle yaptığımız ikinci etkinliğimiz. Bu tip faaliyetlerimizin çoğalmasını da ziyadesiyle istiyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Konuşmaların ardından Düşünce Okulu’nun yeni eğitim dönemi için hazırlanan protokol, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ile Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt tarafından imzalandı. Konuşmacılara verilen plaketlerin ardından panel sona erdi.

.