Eğitim
Giriş Tarihi : 26-01-2022 19:05   Güncelleme : 26-01-2022 19:05

Anadolu Üniversitesi’nden “Kesişme: İyi ki varsın Eren” filmine özel gala

Anadolu Üniversitesi’nden “Kesişme: İyi ki varsın Eren” filmine özel gala

Anadolu Üniversitesi’nden “Kesişme: İyi ki varsın Eren” filmine özel gala

Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı “Kesişme: İyi ki varsın Eren” filminin Eskişehir galası Sinema Anadolu’da gerçekleşti. Gala gösterimine Eskişehir protokolünden çok sayıda isimle birlikte filmde Eren Bülbül’ü canlandıran başrol oyuncusu Rahman Beşel, Eren Bülbül’ün annesi rolünü oynayan Mutlunur Lafçı ve şehit polis memuru Fethi Sekin’i canlandıran Kemal Balıbaş ile Dijital Sanatlar Genel Koordinatörü Çağlar Ercan ve TRT Sinema Müdürü Faruk Güven de katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal: “Eren Bülbül ve Ferhat Gedik’i rahmet ve minnetle anıyoruz”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal film gösteriminde yaptığı açılış konuşmasında şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’i rahmet ve minnetle andıklarını ifade ederek, “Trabzon Maçka’da terör örgütü PKK’nın saldırısı sonrası şehit olan Eren Bülbül, şehit olmadan 2 ay önce sosyal medyadan paylaştığı bir mesajında “Biri de demiyor ki, ‘Eren iyi ki varsın'” yazmıştı.

Eren, vatan söz konusu olduğunda milletimizin şehadete gözünü kırpmadan yürümekten geri durmayacağını bir kez daha bizlere gösterdi. Bugün onların hikâyesinden yola çıkılarak çekilen son derece güzel bir filmi birlikte izleyeceğiz. Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Oyuncu Rahman Beşel: “Film çekilirken anlatması çok zor duygular yaşadım”

Gösterim öncesinde gerçekleştirilen söyleşide başrol oyuncusu Rahman Beşel, “Benim filmde etkilendiğim iki nokta var. Eren’in babası Eren 13 yaşındayken vefat ediyor ve Eren ailesine bakmak için günlük işlere gidiyor. Diğeri ise, filmin bütün sahnelerinin gerçek mekânlarda çekiliyor olmasıydı. Sete giderken Eren’in mezarı hemen üstümüzdeydi. Bu nedenle film çekilirken anlatması çok zor duygular yaşadım.” ifadelerini kullandı. Filmde şehit Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül’ü canlandıran oyuncu Mutlunur Lafçı ise “Film gerçek mekanlarında çekildi, biz hep Eren’in kabristanının önünden geçerek sete gittik. Bu bizi çok zorladı. Ben sete girmeden çekeceğim sahnenin Ayşe anneden hikayesini dinledim.

Filmin yapımcısı Dijital Sanatlar’ın Genel Koordinatörü Çağlar Ercan ise filmin çok hassas konu içerdiği için doğru işlenmesine gayret ettiklerini belirterek, “Öncesinde şehidimizin ailesiyle görüşmelerimiz başlamıştı. Ayşe Bülbül ve Cemile Gedik’le görüşmelerimiz başlamıştı. Bunlar çok hassas konular ve çok doğru işlenmesi gereken konular.” dedi. Filmin ortak yapımcısı TRT adına gösterime katılan TRT Sinema Müdürü Faruk Güven ise tüm vatandaşların duygularına tercüman olacak bir film çekmek için yola çıktıklarını belirterek, “Filmde çok hassas bir konuyu tüm gerçekliği ile işlemeye çalıştık. Bu nedenle tüm ekip olarak çok titiz bir ön hazırlık aşaması yürüttük. Ne mutlu ki filmimizi Eren Bülbül’ün doğum gününde vizyona yetiştirdik ve izleyen herkesten çok olumlu geri dönüşler aldık.” ifadelerini kullandı.

Trabzon Maçka’da teröristlerin kurduğu pusuda şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in yaşam öyküsünü anlatan “Kesişme; İyi ki Varsın Eren” filminin yapımcılığını Mustafa Uslu, yönetmenliğini ise Özer Feyzioğlu üstlendi.