Eğitim
Giriş Tarihi : 11-11-2021 23:51   Güncelleme : 11-11-2021 23:51

Anadolu Üniversitesi’nden Millî Ağaçlandırma Günü’ne destek

Anadolu Üniversitesi’nden Millî Ağaçlandırma Günü’ne destek

Anadolu Üniversitesi’nden Millî Ağaçlandırma Günü’ne destek

Eskişehir’de 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde 117 bin fidan toprakla buluşturuldu. Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlı Sarısungur Ağaçlandırma Sahası ile eş zamanlı olarak 16 farklı etkinlik noktasında ve toplam 109 hektarlık alanda fidan dikme programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 11 Kasım 2019 yılında kutlanmaya başlanan; orman alanını çoğaltmayı, biyolojik çeşitliliği geliştirmeyi ve çevreyi korumayı amaçlayan “Millî Ağaçlandırma Günü” programına Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Temizel, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ethem Esen, Eskişehir Orman Bölge Müdür Yardımcısı İsmet Kıraç, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Anadolu Üniversitesi öğrenci kulüpleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Ayyıldız: “Gelecek nesillere daha yeşil alanlar bırakmalıyız”

Bu yıl Antalya’nın Manavgat İlçesinde başlayan ve ülkemizin birçok iline yayılan yangınların yalnızca ormanları yakmadığını belirten Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Ülkemizde ve dünyada yaşanan orman yangınları düşünüldüğünde gelecek nesillere daha yeşil alanlar bırakmak adına gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes Ol” projesinin oldukça anlamlı olduğuna dikkat çekti. Vali Ayyıldız programın açılışında şunları söyledi: “Millî Ağaçlandırma Günü sadece toprağın değil, medeniyetimizin çağrısını yineleyerek değerlerimizin de gönül memleketimizde yeşermesine vesile olmaktadır. Etkinlik ile 7’den 70’e toplumun bütün kesimlerini toprakla buluşturuyor, özellikle çocuklarımızın birer doğa dostu olmasını amaçlıyoruz. “Geleceğe Nefes” seferberliği ile gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için buradayız. Eskişehir’imizi özlenen yeşilliğine kavuşturmak için bugün fidanlara can suyunu veriyoruz.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temizel: “Bu yıl üzücü orman yangınları yaşadık”

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Temizel ise yaptığı konuşmada ülkemizde geçtiğimiz yaz çıkan orman yangılarının çok üzücü olduğunu ve her zamankinden daha fazla ağaçlandırma yapılması gerektiğinin altını çizerek 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yıl daha da önem kazandığına dikkat çekti. Çevreye karşı duyarlı bir nesil yetiştirilmesinin Anadolu Üniversitesi için en büyük sorumluluk alanlarından biri olduğuna da değinen Prof. Dr. Temizel, Anadolu Üniversitesi’nin “Geleceğe Nefes” etkinliğinde yer almasının kurum kültürünün bir parçası olduğunun altını çizdi.