Eğitim
Giriş Tarihi : 29-10-2021 01:29   Güncelleme : 29-10-2021 01:29

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’dan, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” mesajı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal'dan, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" mesajı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’dan, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” mesajı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Erdal, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyet, 19 Mayıs 1919 yılında yakılan bağımsızlık meşalesini; yüce milletimizin bir ve birlik içinde, varını yoğunu ortaya koyarak, üstün gayret, azim, fedakârlık ve kahramanlıklarla ölümsüzleştirmesinin adıdır. Varlık mücadelesi veren yüce milletimiz Cumhuriyet’le birlikte yeniden bir diriliş gerçekleştirmiş, üzerinde yaşadığı toprakları vatan kılıp burada özgür ve bağımsız bir şekilde yaşama iradesini ve iktidarını bütün dünyaya bildirmiştir. Millî egemenliği temel alan Cumhuriyetimiz, bütün toplumun birlik ve beraberlik içinde, yekvücut olarak kardeşçe yaşamasının en büyük teminatı olduğu gibi aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma projelerinden biridir. Cumhuriyet’in bize sunduğu güç ve ruh iklimiyle millî ve manevi değerlere sahip çıkıp bilimin ışığında yol almak; daha güçlü, aydınlık ve müreffeh yarınlar inşa edip Türkiye’yi dünyada hak ettiği konuma eriştirmek bizim en önemli gayemizdir.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi; rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı canıyürekten kutluyorum.