Eğitim
Giriş Tarihi : 20-12-2021 16:11   Güncelleme : 20-12-2021 16:11

Anadolu Üniversitesi, Uluslararası Göçmenler Günü Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı

Anadolu Üniversitesi, Uluslararası Göçmenler Günü Etkinliği'ne ev sahipliği yaptı

Anadolu Üniversitesi, Uluslararası Göçmenler Günü Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Eskişehir Valiliği koordinesinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” ana temasıyla düzenlenen etkinliğe ilgi yoğun oldu. Göçmenler Günü etkinliğine T.C. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir İl Göç İdaresi Müdürü Gökhan Akyıldız, Eskişehir protokolü ve göçmen öğrenciler başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Yardımcısı Çataklı: “190 farklı uyruktan insana ev sahipliği yapıyoruz”

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Türkiye’nin sadece Anadolu ve Trakya’dan ibaret olmadığını vurguladığı konuşmasında ve etkinlikte sözlerine şu şekilde devam etti: “Atalarımızın bize bıraktığı mirasla bir alem vardır.

Dolayısıyla göç olgusu bizim için hep gündemimizde olmuştur, olmaktadır ve gelecekte de olacaktır. 190 farklı uyruktan insana ev sahipliği yapıyoruz. Temel insan hakları ve kamu düzeni ve güvenliği arasındaki hassas dengeyi göz ardı etmeyen, çağdaş göç yönetimi anlayışımız sayesinde, bu insanlar yıllardır toplumumuzla uyum içinde yaşamlarını sürdürüyorlar.”

Vali Ayyıldız: “Sevgi bağı ile bütün insanlık birlik, kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir”

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız da göçün ve göçmenlerin çağın en önemli insanlık meselelerinden biri olup, küresel ölçekte siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda uluslararası ilişkilerin ve ülkelerin politikalarının temel belirleyicisi haline geldiğini vurguladı. Vali Ayyıldız konuşmasının devamında, “Türkiye göçmenlere kapılarını açmış, ihtiyaç duyanları koruma altına almış, göçmenlerin sorunları için bütün imkanlarını seferber etmiş, yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmalarla dünya kamuoyu tarafından da saygı duyulan, örnek alınası bir tutum sergilemiştir” ifadelerini kullandı.

İl Göç İdaresi Müdürü Akyıldız: “Gönül coğrafyamızda sınır yok”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Eskişehir İl Göç İdaresi Müdürü Gökhan Akyıldız ise konuşmasında, “Birlik ve beraberliğin, hoşgörünün temsilcisi Yunus Emre’nin şehrinde sizinle beraber olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu söz bizim özümüzdür. Bizim için her bir millet kardeş gibidir. Bu da gönül coğrafyamızda sınır olmadığının göstergesidir.” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından, 26 farklı ülkeden uluslararası öğrencinin Mihalıççık ilçesindeki Yunus Emre Türbesi’nde beyit seslendirdiği video yayınlandı. Daha sonra ney eşliğinde kum sanatıyla Yunus Emre’nin Eskişehir’e gelişi canlandırıldı. Programın son etkinliği ise düzenlenen ödül töreni oldu. Etkinlikte “Kültür ve Gönül Bağı Ödülü” alan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa da Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk halkının zalim ile mazlum arasındaki çizgide değil, her zaman mazlumun yanında yer aldığını ifade etti.

Etkinlikte Elazığ’da elleriyle kazıdığı enkazdan iki yaralı çıkaran Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud el Osman’a “Vefa Ödülü”, sanatçı Arslanbek Sultanbekov’a “Türk Dünyası Ödülü”, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Lilian Maria Tonella Tüzün’e “Akademi Ödülü”, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selam Cerrah’a “Türkçe Ödülü”, ABD’li sanatçı Della Miles’a “Uyum Ödülü”, Özel Nabaa Al Hayat Karma Milletlerarası Okul Birincisi Elhan Saadi Selbi Al-İsawi’ye “Eğitim Ödülü”, TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş Genel Müdür Danışmanı Bessem Jlidi’ye “Bilim/Sanayi Ödülü”, Gönül Dağı dizi ekibine “TV Yapımı Ödülü”, Türkmenistan uyruklu üniversite öğrencisi Begench Orayev’e “Kırlangıç Ödülü”, İran uyruklu tiyatrocu Nergis Tavakkoli’ye “Sinema/Tiyatro Ödülü”, İran uyruklu ressam İman Khakbaz’a “Resim/Sanat Ödülü”, Etiyopyalı atlet Fetene Regasa’ya ile Suriye asıllı karateci Almoutaz Billah Alali’ye “Spor Ödülü”, Azerbaycanlı şarkıcı Elnur Hüseynov ile Almanya uyruklu viyola virtüözü Ulrich Mertin’e “Müzik Ödülü”, T.C.

Dr. Fuat Erdal ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi..