Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-01-2022 02:13   Güncelleme : 13-01-2022 02:13

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİNE %50 HİBE

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİNE %50 HİBE

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİNE %50 HİBE

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından; tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla verilecek %50 hibe desteği ile ilgili açıklama yaptı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Kuraklıkla mücadele ederek vahşi sulamanın önüne geçmek, suyun verimli kullanımı, toprağın korunması ve verimin artırılması tarımsal üretimde yaşadığımız süreçte daha da önemli hale gelmiştir. Verilen Hibe desteği ile tarımsal üretimin kuraklıktan etkilenmemesine, suyun daha verimli kullanılmasına, toprağın korunmasına ve üretimde verimliliğin artırılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda Bakanlığımız 2007 yılından bu yana modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Bireysel Sulama Sistemlerine hibe desteği sağlamaktadır. Yılda bir kez sunulan bu hibe desteği imkânından çiftçilerimiz 2022 yılı başvurularını yaparak mutlaka faydalanmalıdır.” dedi.

Başvurular 10 Ocak-28 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru yapmak isteyen çiftçilerimiz İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü İl Proje Yürütme Birimini arayarak teknik destek ve bilgi alabilirler.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında 17.Etap Bireysel Sulama Sistemleri

Başvuru Konuları:     

Hibeye esas proje tutarı üst limiti gerçek ve tüzel kişiler için 1.000.000 TL’dir.

Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe desteği sağlanacaktır.

Başvuru Zamanı:

10 Ocak – 28 Şubat 2022 tarihleri arasında başvuru yapılabilir.

Yatırım Süresi:

Hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, damlama, yağmurlama ve mikro yağmurlama başvurularında 60 gün, yüzey altı damlama, Lineer veya Center Pivot ile tamburlu sulama başvurularında 90 gündür.

Başvuru Sahipleri:

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı,

-Gerçek Kişiler

-Kolektif Şirket, Limited Şirket, Anonim Şirketler

-Sulama Kooperatifleri

-Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri,

-Tarım Kredi Kooperatifleri

-Sulama Birlikleri

Yatırım Yeri:

Başvuru sahipleri kendilerine ait arazilerde veya damlama, yağmurlama ve mikro yağmurlama sulama başvurularında az 3 yıl, yüzey altı damlama, Lineer veya Center Pivot ile tamburlu sulama başvurularında en az 5 yıl süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler.