Eğitim
Giriş Tarihi : 03-12-2021 15:31   Güncelleme : 03-12-2021 15:31

“Bizim Yunus” müzikali büyük beğeni topladı

“Bizim Yunus” müzikali büyük beğeni topladı

“Bizim Yunus” müzikali büyük beğeni topladı

Anadolu Üniversitesi Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Bizim Yunus” adlı müzikal gösteri Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Opera ve Bale Salonu’nda gerçekleştirildi. Yürütücülüğünü Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan İslatince’nin yaptığı gösterinin Genel Koordinatörlüğünü Öğr. Gör. Mehmet Bektaş Tuncer, Genel Sanat Yönetmenliği Öğr. Gör. Muharrem Feratan üstlendi. Dokuz bölümden oluşan gösterinin eğitmenliğini ise Salih Oktay, Mustafa Uluyol, Sude Gülhan, tarafından gerçekleştirdi.  Müzikal dans gösterisinde Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Vali Yardımcısı Okan Leblebiciler ve Eskişehir protokolünden birçok isim yer alırken programa çok çok sayıda sanatsever de katılım gösterdi. Gösteri öncesinde Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Vali Yardımcısı Okan Leblebiciler, protokol üyeleri ve konukların katılımı ile ilgi duyan herkesin Atatürk Kültür Merkezi Fuaye alanında 31 Aralık Cuma gününe kadar ziyaret edebileceği Türk halk kültürüne özgü kıyafet, obje ve sanat eserlerinin yer aldığı “Bizim Yunus Karma Sergisi” nin açılışı gerçekleştirildi.

Doç. Dr. İslatince: “Yunus Emre tasavvuf düşüncesinin en önemli temsilcilerindendir”

Bizim Yunus müzikal dans gösterisinin açılış konuşmasını yapan Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan İslatince şunları söyledi: “2021 yılı Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması sebebiyle UNESCO tarafından ‘Anma Yıl Dönümleri’ kapsamına alındı. Ayrıca 2021 yılının Cumhurbaşkanlığımız tarafından da ‘Yunus Emre Türkçe’ yılı ilan edilmesiyle birlikte Anadolu Üniversitesinin koordinatörlüğü ve ev sahipliğinde yıl içinde Yunus Emre konulu birçok kültür sanat etkinlikleri yapıldı. Türk kültür yaşamı içerisinde önemli bir yer tutan tasavvuf düşüncesi geçmişten günümüze tüm dünyada milyonlarca insanı etkiledi. Bu tasavvuf düşüncesinin de en önemli temsilcilerinden birisi Yunus Emre oldu. Bizler de Anadolu Üniversitesi Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi olarak 2021 yılı Yunus Emre anma etkinlikleri kapsamında 45 yıllık tecrübemiz ve sahne birikimimiz ile Yunus’un doğduğu ve vuslata erdiği topraklarda Bizim Yunus adlı dans gösterisi ile Yunus Emre’yi anmayı amaçlıyoruz.”

“Diyar-ı Rum”, “Buğday”, “Tapduk’un Kapusu”, “Oduncu Yunus”, “Âşık Yunus”, “Türkmen Kocası”, “Göç Katarı”, “Söğütte Diriliş” ve “Dönüş” isimli dokuz bölümün sahnelendiği Yunus Emre’nin hayatını konu alan müzikal Rektör Erdal’ın dans ekibine çiçek takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.