Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 22:21   Güncelleme : 07-04-2022 22:21

ÇİFTELERDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SUYUN ETKİN KULLANIMI KONUŞULDU

ÇİFTELERDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SUYUN ETKİN KULLANIMI KONUŞULDU

ÇİFTELERDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SUYUN ETKİN KULLANIMI KONUŞULDU

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan ŞAN 3 Mart 2022 tarihinde Çifteler Belediyesi Türk Dünyası Kültür Evinde düzenlenen “Çifteler’de İklim Değişikliği ve Suyun Etkin Kullanımı” konulu toplantıya katıldı.

Son yıllarda artarak etkisini gösteren iklim değişikliği nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığında “Tarımsal Kuraklıkla Mücadele ve Sulamanın Etkinleştirilmesi” ile ilgili eğitim ve yayım faaliyetleri daha da önem kazandı. Bu kapsamda Çifteler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde konuyla ilgili çiftçi eğitim toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Gümüş; “Değişen üretim ve tüketim tercihleri nedeniyle mısır ve yonca gibi daha çok sulama isteyen yem bitkilerinin üretiminde suyun doğru kullanımı daha da ön plana çıkmıştır. Suyun kullanımının artışı ile birlikte yaşanan kuraklığa dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesi de önem kazanmıştır. Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden arkadaşlarımız kuraklığa dayanıklı hububat çeşitleri hakkında bilgilendirme yapacaklardır. Bu bilgiler ışığında 2022 üretim sezonunun çiftçilerimiz için daha verimli geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Çiftçilerimizin sulama suyu konusunda yaşadıkları sorunları dinleyen İl Müdürü Gümüş ve Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürü ŞAN beraberce talepleri değerlendirdiler. Çiftçilerin yoğun katılım sağladığı toplantıda İlçe Müdürü Asuman CANSU, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü uzmanları Demet UYGAN, Yavuz Fatih FİDANTEMİZ ve Dr. Savaş BELEN sunum yaptılar. Toplantıda tarımsal kuraklığa karşı alınabilecek önlemler, suyun etkin kullanımı ile kuraklığa dayanıklı ve yöremize uygun hububat çeşitleri hakkında bilgi verildi. Tarımsal üretimde toprağın ve suyun korunmasında etkili olduğu bilinen anıza ekim yöntemlerinin de paylaşılmasıyla eğitim toplantısı sona erdi.