Eğitim
Giriş Tarihi : 15-12-2021 21:52   Güncelleme : 15-12-2021 21:52

“Çınaraltı Gençlik Söyleşileri: Eksen Türkiye” etkinliği düzenlendi

“Çınaraltı Gençlik Söyleşileri: Eksen Türkiye” etkinliği düzenlendi

“Çınaraltı Gençlik Söyleşileri: Eksen Türkiye” etkinliği düzenlendi

Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından “Çınaraltı Gençlik Söyleşileri: Eksen Türkiye” etkinliği düzenlendi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu ve Eskişehir Gençlik Hizmetleri Müdürü Hasan Kalın ile öğrencilerin katıldığı etkinlikte konuşmacı olarak Emekli Subay ve Güvenlik Uzmanı Mete Yarar yer aldı.

Vali Yardımcısı Ağca: “Gerekli olan gücü kendi köklerimizde arayacağız”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca şunları söyledi: “Bu etkinliğin sizlere yönelik yapılmasının amacı, geleceğimizin sizler olması. Biz bu vatanı sizlere emanet edeceğiz. Sizler de sizden sonraki nesillere daha güzel, müreffeh ve güçlü bir Türkiye bırakacaksınız. Bunu yapabilmeniz için öncelikle içinde bulunduğunuz şartları bilmeniz ve ona göre tedbirler alıp kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bununla birlikte bilime önem vererek aydınlık günlere yelken açacağız. Sonuç olarak köklerimize sıkıca tutunarak bu vatanı daha güzel günlere taşıyacağız.”

Yarar: “Farklı bakabilen, yaşayabilen, farklılığı görebilen müthiş bir olay yaratır”

Konuşmasında Türkiye’nin savunma sanayi atılımlarını ve stratejik hamlelerini değerlendiren Mete Yarar ise: “Başarı için bir konuya farklı bakmak ve farklı bakış açılarına sahip olmak çok kıymetli. Hepimizin bakış açısı aynı olduğunda bir şey üretme şansımız yok. Dolayısıyla farklı bakabilen, yaşayabilen, farklılığı görebilen müthiş bir olay yaratır. Sizde de buna ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Gelecekteki küresel ekonomik durumu ve Türkiye’nin konumunu da değerlendiren Mete Yarar konuşmasının devamında: “Türkiye’nin önemi artık daha da arttı. Avrupa merkezli olan dünya sermayesi artık pasifik eksenine doğru geçiyor. Önümüzdeki on sene sonra G8 dediğimiz ülkelerin neredeyse yarısından çoğu Asya ülkesi olacak. Bunun tam ortasında da demiryollarının, enerji yollarının, su yollarının ana merkezinde olan ülke Türkiye’dir. Kısacası büyük düşünmeyi hedefe koyabilecek olan bir nesil olun.” dedi.

Mete Yarar konuşmasının ardından 2021 yılı TEKNOFEST birincisi olan Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ve öğretmenlerini sahneye çağırarak tebrik etti. Ardından Eskişehir Valiliği tarafından Mete Yarar’a hediye takdim edildi. Mete Yarar ise kendisine takdim edilen hediyeyi öğrencilere verdi. Mete Yarar’ın katılımcıların sorduğu soruları yanıtlamasının ardından etkinlik sona erdi.