Eğitim
Giriş Tarihi : 21-02-2022 17:07   Güncelleme : 21-02-2022 17:07

Dil ve konuşma bozukluğu alanında terapi hizmeti ve akademik eğitim sunan ilk üniversite: Anadolu Üniversitesi

Dil ve konuşma bozukluğu alanında terapi hizmeti ve akademik eğitim sunan ilk üniversite: Anadolu Üniversitesi

Dil ve konuşma bozukluğu alanında terapi hizmeti ve akademik eğitim sunan ilk üniversite: Anadolu Üniversitesi

Türkiye’de ilk defa Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİLKOM), kurulduğu günden bugüne dil, konuşma, ses ve yutma bozukluğu olan bireylere hizmetler sunmaya devam ediyor. DİLKOM, uzun yıllardır deneyimli kadrosuyla sürdürdüğü akademik eğitimi ile akredite bir bölümde okumak ve uygulama yapmak isteyen öğrenciler için de büyük avantajlar sunuyor.

DİLKOM’un bugünlere gelmesinde büyük emek veren öğretim üyelerinin başında ise Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Dil ve Konuşma Terapisi (DKT) Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlknur Maviş ve Prof. Dr. Seyhun Topbaş yer alıyor.

Dil ve konuşma terapisi üzerine başarılı çalışmalar devam ediyor

Alanında uzman eğitim kadrosu ile dil ve konuşma problemi yaşayan çocuk ve yetişkinlere yönelik uluslararası standartlarda hizmet sunan DİLKOM, danışanlarına yönelik olarak dil ve konuşma terapisinde çok başarılı sonuçlar elde ediyor. Bu kapsamda DİLKOM’un sunduğu hizmetler arasında dil, konuşma, ses ve yutma bozukluğu olan bireylere tanılama, değerlendirme, terapi, danışmanlık hizmeti vermek; bu alanda eğitim gören DKT lisans ve lisansüstü öğrencilerine değerlendirme ve terapi uygulamaları yapma olanağı sağlamak; çocuğu veya yakını terapi alan ailelere dil ve konuşma bozuklukları konusunda farkındalık ve bilgilendirme seminerleri vermek; okul öncesi veya sınıf öğretmenlerine dil ve konuşma bozuklukları konusunda farkındalık ve bilgilendirme seminerleri düzenlemek yer alıyor.

DİLKOM araştırma ve uygulama merkezi olarak da hizmet veriyor

Bir araştırma ve uygulama merkezi de olan DİLKOM, dil ve konuşma problemi yaşayan yetişkin ve çocuklara hizmet vermenin ötesinde bu alanda hem akademik hem de çözüm odaklı araştırmalara da imza atıyor.

Dr. Seyhun Topbaş Seminer Salonu bulunuyor. Ayrıca, çoğu bozuklukta değerlendirme ve terapi amacı ile kullanılan cihazlar ve cihaz odaları da kullanıma hazır bir şekilde danışanlar için tahsis ediliyor.

Sınırlar tele-terapi hizmetiyle aşılıyor

Danışanlarına kaliteli değerlendirme ve terapi hizmeti sağlayan DİLKOM’da her değerlendirme öncesi gerekli görüldüğü durumlarda danışanlara işitme taraması yapılıyor. Ayrıca, başvurular değerlendirilerek ihtiyaç sahibi danışanlara burs verilip ücretsiz terapiler de sağlanıyor. DİLKOM kurulduğu günden bugüne Eskişehir dışından gelen danışanlarına da hem yüz yüze terapi hem de çevrimiçi ortamda tele-terapi hizmeti veriyor.

DİLKOM, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde dahi danışanlarını yalnız bırakmayarak çevrimiçi olarak 2 dönem boyunca tele-terapi hizmeti vermiştir. 2020-2021 eğitim-öğretim dönemi içerisinde yaklaşık 200 danışan bulaş riski olmadan güvenli ortamlarından terapistlerine bağlanarak terapi hizmeti almıştır. Bu dönem ise pleksi separatörler aracılığıyla terapist ve danışana sağlıklı mesafe sağlayan terapi masaları, her seans sonrası havalandırılan ve gün sonunda dezenfekte edilen terapi odaları, maske kullanımı ve ateş ölçümü ile terapist ve danışanlar güvenli bir ortamda süreci geçirmiş ve geçirmeye de devam etmektedir.

Alanında ilk olan DKT Programı da DİLKOM ile öğrencilerini mesleğe hazırlıyor

Anadolu Üniversite bünyesinde dil ve konuşma terapisti olmak isteyen öğrencilere, akademik eğitim imkânı sunan ve yine alanında Türkiye’de bir ilk olan Dil ve Konuşma Terapisi Lisans Programı da bulunuyor.

Bu programlar Türkiye’de alanında ilk ve saygın bir akademik geçmişe sahip durumda. DKT lisans ve lisansüstü öğrencileri pek çok Ar-Ge projesi geliştirme ve uygulamalı öğrenme fırsatını da DİLKOM’la yakalıyor.

DİLKOM, Anadolu Üniversitesi DKT Bölümü öğrencileri için birincil uygulama alanı olarak biliniyor. Öğrenciler son sınıftan itibaren ise ESOGÜ Tıp Fakültesinin ilişkili bölümlerinde yapılan protokol gereği vaka gözlemlerini yapıyorlar. İlave olarak yine DKT Bölümü öğrencileri, Anadolu Üniversitesinin Engelliler Enstitüsü’nde eğitim alan otizm spektrum bozukluğu ve zihin engeli olan çocukları da gözlemleme imkânı buluyorlar. Bunların yanı sıra öğrenciler için DİLKOM, tüm bozukluk alanlarında ve öğretim üyelerinin süpervizyonunda birebir terapi hizmeti verebilmesiyle de hem öğrenciler hem akademisyenler hem de danışanlar için fark yaratıyor. DİLKOM, terapist adaylarının hem çocuklar ve aileleriyle hem de yaşlılarla iletişim kurmayı, bilgilendirme yapmayı ve en uygun terapiyi uygulamayı öğrendikleri ve deneyimlerini de mezun olduklarında dışarıdaki kurumlara taşıdıkları bir merkez olarak Anadolu Üniversitesi bünyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Merkezden kimler yararlanabiliyor?

Dil, konuşma, ses ve yutma bozukluğu olan çocuk ve yetişkinler DİLKOM’dan yararlanabiliyor.

Kısacası kendinde, çocuğunda veya bir yakınında dil ve konuşma ile ilgili sorunu olduğunu düşünenler veya ilgili bir doktor tarafından sevk edilen kişiler, bozukluk tanılarına ilişkin DİLKOM’dan doğru ve güvenilir hizmet alabiliyorlar. Yakın zamanda DİLKOM, Anadolu Üniversitesi’ndeki merkezinin yanı sıra Eskişehir şehir merkezinde de açılacak olan ünitesiyle daha geniş kitlelere hizmet sunmaya hazırlanıyor..