Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-10-2021 13:41   Güncelleme : 20-10-2021 13:41

Dünya Gıda Günü Öğrencilerle Birlikte Kutlandı

Dünya Gıda Günü Öğrencilerle Birlikte Kutlandı

Dünya Gıda Günü Öğrencilerle Birlikte Kutlandı

​Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü olan FAO’nun kuruluş tarihi olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak 150’yi aşkın ülkede her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. Bu yıl 19 Ekim 2021 Salı günü Reşat Benli İlkokulu ve Yeni Yol Okullarında gerçekleştirilen programlarda Dünya Gıda Günü öğrencilerle birlikte coşkuyla kutlandı.

Reşat Benli İlkokulunda 100 öğrenci katılım gösterirken, Yeni Yol Okullarında toplantı salonunda 40 öğrenciyle gerçekleştirilen programa zoom üzerinden sınıflara canlı bağlanılarak 225 öğrencinin daha katılımı sağlandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş programlarda günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı açıklamada:

“2021 yılında Dünya Gıda Günü kimseyi geride bırakmadan “Eylemlerimiz Geleceğimizdir bakışıyla; Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam” teması ile belirlendi. Bu kapsamda daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır. Kutladığımız bu gün ile birlikte siz geleceğimiz olan çocuklarımıza düşen görev bu bilinç ile ‘Gıdamızı Korumak Soframıza Sahip Çıkmaktır’.” dedi.

Programda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü’nde görevli Gıda Mühendisleri Ece Dergi “Dünya Gıda Günü” , Zuhal Ünal Canbaz  “İyilik Yap Gıdanı Koru” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Sunumlarda gıda israfının azaltılarak, su israfının önlenmesi ile sağlanacak gıda tasarrufuyla hem dünyada yaklaşık 800 milyon kişinin yakalandığı obezite hastalığının önlenmesi hem de dünyada her gece aç yatmak zorunda kalan 700 milyon çocuğun beslenmesine katkı yapılabileceği konusu özellikle vurgulandı. Bu sayede dünyada daha adil bir gıda paylaşımı da yapılarak sürdürülebilir bir gıda arzının sağlanabileceği üzerinde duruldu.

Sunumların ardından tüm katılımcılara FAO’nun aktivite kitabı ve Gıdanı Koru ile ilgili liflet, Tarım ve Orman Bakanlığı logolu balonlar dağıtılırken firmaların sosyal projelere verdiği destek kapsamında Pınar, Eti, Peyman, Elvan ve Eriş Gıda’dan temin edilen yiyecek ve içecekler dağıtıldı.

Programlar İl Müdürü Gümüş’ün özel olarak bütün çocuklarla tek tek ilgilenmesi ve soruları cevaplamasıyla birlikte İl Müdürlüğümüzün Dünya Gıda Günü temalı hazırladığı resim çerçevesinde öğrencilerin fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.