Eğitim
Giriş Tarihi : 07-12-2021 21:34   Güncelleme : 07-12-2021 21:34

EFF kapsamında “Türkiye’de Dizi Yönetmenliği Üzerine” atölyesi gerçekleştirildi

EFF kapsamında “Türkiye’de Dizi Yönetmenliği Üzerine” atölyesi gerçekleştirildi

EFF kapsamında “Türkiye’de Dizi Yönetmenliği Üzerine” atölyesi gerçekleştirildi

21. Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Dizi Yönetmenliği Üzerine” başlıklı atölye, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Şener Şen Salonu’nda gerçekleştirildi. Unutulmaz Türk dizilerinin yönetmeni Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın konuşmacı olduğu atölyede, Sinema-Televizyon Bölümü Öğr. Gör. Mehmet Erdem Gösterişli ile beraber çok sayıda öğrenci ve sinemasever yer aldı.

Mehdiabbas: “Yönetmeni kim seçer, yönetmen kimi seçer?”

Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu Mehdiabbas, kendisi gibi bu yola adım atan öğrencilere seslenerek: “Sizlere her şeyi doğru ve eksiksiz aktarabilmek adına kendimce bir liste yaptım. Bu listedeki bazı başlıklar ise şu şekilde: Nereden başlamalıyım, nasıl devamı gelecek? Nasıl ve ne zaman yönetmen olunur? Yönetmeni kim seçer, yönetmen kimi seçer? Yönetmenin bir projede başından sonuna kadar görevi neler? Okulumuzun bize kattıkları, sıfırdan alınan bir proje ile ortasından aldığımız bir proje nasıl fark eder? Yönetmenin özgürlüğünü kısıtlayan faktörler nelerdir? Bu liste aslında daha da uzar gider. Vaktimiz yettiği kadar da bu konular hakkındaki sorularınızı yanıtlayacağım.” dedi.

Mehdiabbas: “Yeri geliyor yönetmen olarak psikolog oluyorsunuz”

21 yıllık tecrübelerini aktaran Aysun Akyüz Mehdiabbas yönetmenliğe dair görüşlerini ise şu şekilde ifade etti: “Bazen oyuncunuzun canı çok sıkkın olabiliyor. İstekli de olsa, çok başarılı bir oyunculuk da gösterse, ondan o ruhu alamıyorsanız önce oyuncunuzu toparlamalısınız. Çünkü sette huzur yoksa, moral bozukluğu hakimse beklediğiniz verimi alamazsınız. Böyle bir durumda yeri geliyor yönetmen olarak psikolog oluyorsunuz.”

Atölye çalışması Mehdiabbas’ın katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından sona erdi.