Eğitim
Giriş Tarihi : 24-02-2022 18:41   Güncelleme : 24-02-2022 18:41

“Eğitimde Biz Bize” seminerlerinde Metaverse konuşuldu

“Eğitimde Biz Bize” seminerlerinde Metaverse konuşuldu

“Eğitimde Biz Bize” seminerlerinde Metaverse konuşuldu

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2021-2022 Bahar Dönemi Seminerleri hız kesmeden devam ediyor. “Eğitimde Biz Bize” seminerlerinin ikincisi “Metaverse: Ayrı Dünyalar” başlıklı seminer, Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin tarafından Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Düzenlenen seminere, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı ile birlikte birçok akademisyen ve öğrenci de katılım gösterdi.

Doç. Dr. Şahin: “Google yokken yedi milyar soruyu kime soruyorduk”

“Metaverse: Ayrı Dünyalar” semineriyle dijital dünyanın hayatımızdaki yerine değinen Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, günümüzde otuz beş milyar cihazın aktif olarak internete bağlı olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: “Gün içinde yedi milyar Google araması yapılıyor ki muhtemelen bu eski bir veridir. Evet, bu kadar çok soru soruluyor ve bu sorulara doğru cevap alınıyor. Enformasyon trafiği diye bir gerçek var. Tam da bu noktada, Metaverse dediğimiz şeyin temelini anlamak için önce şu üç unsuru kavramamız gerekiyor. Bunlar; işlem gücü, bağlantı hızı ve birtakım donanımlardır. Dünya devleri de yavaş yavaş bu konular üzerinde çalışmaya başladı.”

Metaverse ve ileri teknolojiler için kendimizi hazırlamamız gerekiyor

Sürekli gelişen bir dünyanın içinde olduğumuzun ve teknolojinin yeni iş imkânlarına olanak sağlayacağının altını çizen Doç. Dr. Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Alışkanlıklarımızın nasıl değiştiğini günlük hayatımızda görüyoruz. Basit tıklamalarla yaşadığımız hayat, gelecekte sunuculara bunların binlerce kat ötesinde veri göndermemizi sağlayacak. Şu an zaaflarımızı ve bize dair bilgileri fark ediyorlar ama o zaman her şey daha büyük boyutlara ulaşacak. Şu an çok ilkel bir teknoloji gibi görünse de insan algısının çok daha ötesinde bir teknolojiye sahibiz. Metaverse dediğimiz dünya ve daha ileri teknolojilerle beraber, gerçek dünyanın gelecekte geri planda kalması hususu gündemdeki en önemli konulardan biri. Bizlere ise hızla gelişen ve değişen bu dünyaya kendimizi hazırlamak düşüyor.”

Seminer, Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin’in katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi. “Eğitimde Biz Bize” seminerleri, Prof. Dr. Duygu Erişti tarafından 10 Mart Perşembe günü verilecek olan “Dijital Medyada Manipülatif Unsurları Sorgulama” başlıklı seminerle devam edecek.