Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-09-2021 13:12   Güncelleme : 03-09-2021 13:12

ESKİŞEHİR 2.TARIM, HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI TÖRENLE AÇILDI

​Eskişehir 2

ESKİŞEHİR 2.TARIM, HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI TÖRENLE AÇILDI

​Eskişehir 2. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarının açılışı 01.09.2021 tarihinde ETO-TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen törenle gerçekleşti.

Törene Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Önder, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Orman Bölge Müdürü Recep Temel, İlçe Belediye Başkanları, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış programında konuşan Vali Erol Ayyıldız, “Tarih boyunca büyük öneme sahip tarım, hayvancılık ve gıda alanı, nüfus artışıyla birlikte stratejik sektör konumunu sürdürmektedir. Özellikle küresel boyutta varlığını hissettiren Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar; güvenli gıda üretmek üzere kaynakların verimli kullanılması, tarım ve hayvancılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması gibi hususların gelecekte öneminin şüphesiz daha çok artacağının işaretidir.

İç Anadolu Bölgemizin tarım üssü olan Eskişehir son 18 yılda bitkisel üretim değerini yaklaşık 9 kat, hayvansal üretim değerini ise yaklaşık 7 kat artırmıştır. Bu süreçte ilimizde 105 bin dekar arazi sulamaya açılmış, 201 bin dekar mera ıslahı gerçekleştirilmiş, 830.540 dekar olan üç büyük ovamız koruma altına alınmış, nadas alanlarımız ise yaklaşık % 14 azaltılmıştır. Tohumluk ihracatımız 67 kat artırılmış, tarla bitkileri üretiminde yaklaşık % 91, sebze üretiminde % 27, meyve üretiminde ise % 219 artış sağlanmıştır. Kırsal kalkınma yatırımları ile genç çiftçilerimize sağlanan desteklerle, sulama ve yem bitkisi destekleriyle tarım ve hayvancılığın daha verimli, daha etkin hâle getirilmesi için büyük gayret sarf edilmiştir. Aynı zamanda fuar alanında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ait stantta Tarım ve Orman Bakanlığımızın hibe destekleri hakkında bilgilendirmeler de yapılacaktır. Tarım ve hayvancılıktaki iş gücü kaybının ve verimdeki düşüşün önlenmesi amacıyla mesleki ve teknik eğitimlerinin, iyi uygulama örneklerinin geliştirilmesi için gereken tedbirleri alarak Eskişehir’imizi tarım ve hayvancılıkta en ileriye taşımayı sürdüreceğiz.” dedi.

Protokol üyeleri, kesilen açılış kurdelesiyle birlikte fuara katılan firmaların, sivil toplum kuruluşlarının, tarımsal kurumların ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ait stant alanlarını ziyaret ettiler.

Kapalı ve açık toplamda 10 Bin m2 alanda 80’e yakın firma ve firma temsilciliğinin katılım sağladığı fuar, 1-2-3-4 Eylül 2021 tarihlerinde 10.00-19.00 saatleri,  5 Eylül 2021 tarihinde ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacaktır.