Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-01-2022 00:59   Güncelleme : 29-01-2022 00:59

ESKİŞEHİR’DE BAYİLER DENETLENDİ

ESKİŞEHİR’DE BAYİLER DENETLENDİ

ESKİŞEHİR’DE BAYİLER DENETLENDİ

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce bitki koruma ürünleri ile zirai mücadele alet ve makineleri bayileri denetlendi.

09.06.2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik” ile zirai mücadele kapsamında bitki koruma ürünü uygulamalarında kullanılan zirai mücadele alet ve makinelerinin ruhsatlandırılması, imalatı, ithalatı, piyasaya arzı ve denetimleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda 2021 yılında Eskişehir’de bulunan 55 adet Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Bayisine 105 adet kontrol ve denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde Merkez ve İlçelerde bulunan bayi belgesi olan veya bayi belgesi olmadan ürün satışı yapan işletmelere kontrol ve denetimler yapılarak mevzuat gereği yapmaları gereken işlemlerle ilgili bayiler bilgilendirildi.

Ayrıca İl Müdürlüğü tarafından 13.02.2019 tarihli ve 30685 sayılı “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik” gereği 2021 yılında İlimizdeki 52 adet Bitki Koruma Bayisine de 280 adet kontrol ve denetim gerçekleştirildi. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ahmet Altıkat’ın da eşlik ettiği denetimlerde İl Müdürlüğü kontrol görevlilerince bayilerdeki bitki koruma ürünlerinden numuneler alındı. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Bitki Koruma Takip Sistemi faal olarak bayiler tarafından kullanılır hale getirildi.

İl Müdürlüğü tarafından üreticilerimizin doğru ilaç ve doğru makine kullanımının sağlanması dolayısı ile tüketicilerimizin pestisit kalıntısı olmayan sağlıklı ürünlere ulaşılması amacıyla bitki koruma ürünleri ile zirai alet ve mücadele bayilerine yapılan kontrol ve denetimler devam edecektir.

Çevre sağlığını korumak, sürdürülebilir tarımı sağlamak, sahte ve ruhsata uygun üretilmeyen bitki koruma ürünlerinin önüne geçmek için bayi ruhsatı ve satış belgesi olmadan faaliyette bulunan bayilerin tespit edilmesi durumunda yönetmelikler kapsamında idari para cezası uygulanacaktır.