Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-10-2021 15:26   Güncelleme : 29-10-2021 15:26

Eskişehir’de “Gıda Denetim Seferberliği’’ Başarıyla Tamamlandı

Eskişehir’de “Gıda Denetim Seferberliği’’ Başarıyla Tamamlandı

Eskişehir’de “Gıda Denetim Seferberliği’’ Başarıyla Tamamlandı

​Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatlarıyla 24-28 Ekim 2021 tarihleri arasında 81 ilde yürütülen ”Gıda Denetim Seferberliği” kapsamında İlimiz genelinde de 4 gün boyunca denetimler gerçekleştirildi. Gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim işletmeleri bu süreçte yoğun bir şekilde denetlendi.

Denetim Seferberliğinin 3. gününde ekibe eşlik eden İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında;

Gıda Denetim Ekibi ile beraber Eskişehir’de; Bakanlığımızın, Sayın Bakanımızın öncülüğünde başlatılan”Gıda Denetim Seferberliğinin” bugünkü aşaması olan gıda satış yerlerinin denetimini gerçekleştireceklerini ifade etti. Öncelikle yıl boyunca risk esasına dayalı gıda denetimlerinin devam ettiğini belirten İl Müdürü Gümüş,  yapılan ”Gıda Denetim Seferberliği”ile tüketicilerde farkındalık oluşturulması, halkın bilinçlendirilmesi ve gıda iş yerlerine her an görev başında olduklarını hatırlatma amacı taşıdıklarını belirtti. Eskişehir’de Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendislerinden oluşan toplamda 43 kişilik denetim ekibiyle planlanan topyekûn denetim faaliyetinde, maksatlarının ceza yazmaktan ziyade gıda işyerlerini bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve onlara rehberlik etmek olduğunun altını çizdi. Önceliklerinin insanların sofrasına giren her türlü gıdanın güvenliğini sağlamak, güvenli gıda tüketiminin önünü açmak, iş yerlerinin de buna göre üretim ve satış yapmalarını temin etmek olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda İlimizden 98 ayrı ülkeye gıda ürünü ihraç eder duruma geldiklerini dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, ihraç edilen bu ürünlerin de İl Müdürlüğümüz denetim elamanlarınca denetlendiğini açıkladı. Denetimler esnasında olumsuz bir ürünle karşılaşıldığı takdirde ürünle ilgili numunelerin alınarak analize gönderildiğini; analiz sonuçlarında uygunsuz çıkan ürünlerin imha edildiğini ve işletmeye idari para cezası uygulandığını belirtti. Gümüş, daha sonra Gıda Denetim Ekibi ve basın mensupları ile beraber Batıkent Mahallesinde bulunan bir gıda satış işletmesinin denetimine eşlik etti.