Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-12-2021 00:45   Güncelleme : 06-12-2021 00:45

ESKİŞEHİR’DE İLK: “BAĞIMSIZ YAŞAM; MESLEKİ EĞİTİM, ÜRETİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ” KURULUYOR

ESKİŞEHİR’DE İLK: “BAĞIMSIZ YAŞAM; MESLEKİ EĞİTİM, ÜRETİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ” KURULUYOR

ESKİŞEHİR’DE İLK: “BAĞIMSIZ YAŞAM; MESLEKİ EĞİTİM, ÜRETİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ” KURULUYOR

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün de proje ortağı olduğu, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında başvurusu yapılan ve hibe almaya hak kazanan “Bağımsız Yaşam; Mesleki Eğitim, Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi” Projesinin imza töreni ve açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Eskişehir Valiliğinin ev sahipliğinde düzenlenen programa Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ile kurum yetkilileri katıldı.

Eskişehir Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu ekibinin hazırladığı projede Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ortak olarak yer alırken Eskişehir Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü ve Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iştirakçi olarak yer almaktadır.

Eskişehir’de ilkleri gerçekleştirecek olan bu proje ile ilimizde ve bölgemizde örneği olmayan alternatif bir “ayakta rehabilitasyon merkezi” kurulacaktır. Madde ve alkol bağımlılığı tedavisini AMATEM ya da Denetimli Serbestlik Müdürlüğü gözetiminde tamamlamış, istihdamda olmayan bireylerin kurulacak bu merkezle; sosyal hayata katılımları, mesleki bilgi ve beceri kazanarak kapasitelerinin artırılması, edindikleri bilgi ve beceri ile devamında kooperatif çatısı altında bir araya gelinerek kazanca dönüştürmelerine imkân sağlanacaktır.

Proje uygulama alanı olarak Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunan atıl durumdaki Akpınar İlköğretim Okulunun tadilatları yapılıp ek bina ile fiziksel alanı genişletilerek rehabilitasyon merkezine dönüştürülecektir. Merkezde; Çiçek Serası, Mantar Üretim Çadırı, Galoş ve Bone İmalat Atölyesi, El sanatları ve Hobi Atölyesi, Psikososyal Destek Alanları, Açık Hava Spor alanları kurulacaktır.

Yaklaşık 1 Milyon 630 Bin TL’lik bütçeye sahip olan projenin 18 ayda tamamlanarak bağımlılık tedavisinde tüm Türkiye’de uygulanabilir örnek bir model olması hedeflenmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş konu ile ilgili yaptığı açıklamada;  Projede  “Çiçek serası ve Mantar Üretim çadırı” alanlarının yapılması ve burada yer alacak bireylere bu konularla ilgili eğitimlerin verilmesi hususunda İl Müdürlüğümüzün sorumlu olacağını ifade ederek projenin başta İlimiz olmak üzere ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diledi.