Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-02-2022 16:14   Güncelleme : 23-02-2022 16:14

ESKİŞEHİR’DE MEYVE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KURULUYOR

ESKİŞEHİR’DE MEYVE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KURULUYOR

ESKİŞEHİR’DE MEYVE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ KURULUYOR

​Eskişehir’in kirazıyla ünlü İlçesinde kiraz üreticileri, Meyve Üreticileri Birliği ile bir çatı altında toplanacak.

İlimiz Mihalıççık İlçesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç’ın katılımlarıyla meyve üreticilerinin bir araya geldikleri bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkan Vekili Yavuz Cebeci, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zekeriya Ar, Mihalıççık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bilal Tosun, Ziraat Odası Başkanı Alper Yerlice, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile üreticiler katıldı.

Kaymakam Onur Aykaç toplantıda yaptığı konuşmada; İlçede Meyve Üreticileri Birliği kurma çalışmalarının başlatıldığını ifade ederek kurulacak olan birliğin üreticilerimize hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Mihalıççık İlçesinde 4.660 dekar üretim alanında yıllık 7.500 ton kiraz üretimi yapılmakta ve üretilen kirazın yaklaşık % 90’ı ihraç edilmektedir. Önümüzdeki 10 yılda İlçede kiraz üretimin 20.000 tonun üzerine çıkması beklenmektedir.

Kurulacak olan üretici birliği ile başta kiraz olmak üzere meyvecilik konusunda araştırma çalışmaları yürütülmesi, rekabet gücünün arttırılması, markalaşma çalışmalarının yürütülmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda aracısız toptan pazarlama imkânının oluşturulmasına da fırsat tanıyacaktır.