Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-11-2021 13:31   Güncelleme : 19-11-2021 13:31

ESKİŞEHİR’DE TARIMSAL ÜRETİME HANIMELİ DOKUNUŞU

ESKİŞEHİR’DE TARIMSAL ÜRETİME HANIMELİ DOKUNUŞU

ESKİŞEHİR’DE TARIMSAL ÜRETİME HANIMELİ DOKUNUŞU

​İl  Müdürlüğümüz Kütahya Yolu Hizmet Kampüsü toplantı salonunda İlimiz tarımsal üretiminde yer almak isteyen Kadın girişimciler ve Tıbbi – Aromatik Bitki yetiştiriciliği yapan/yapmak isteyen girişimcilere yönelik ” Tarımsal Üretimde Hanımeli Dokunuşu” temalı eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Eskişehir Hanımelleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Meral Bursalı, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Uğur Sağlam, kadın çiftçiler ve teknik personellerin katıldığı toplantıda Kooperatifçilik ve 2021-2022 Dönemi Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Toplantının başında söz alan İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş:

“Tarımda birlikte üretmek ve bu üretimde kadınlarımızın yer alması çok değerlidir. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak hanım elinin değdiği girişimlere pozitif ayrımcılık yapmaya önem veriyoruz. Kadın çiftçilerimizin kırsal kalkınma destekleri ile el sanatları ve katma değerli ürünler, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği gibi alternatif üretim yolları ile gerçekleştirecekleri girişimciliği destekliyoruz.” dedi.

İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan ve yapmak isteyen kadın çiftçilere, kooperatif veya birlik kurma aşamaları hakkında ayrıntılı bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda; İl Proje Yürütme Biriminde görevli personeller tarafından da Kırsal Kalkınma Hibe Programlarından başvuru yapılabilecek yatırım konuları hakkında bilgi verildi. Girişimcilerin bu yatırım konularında verilen %50 hibe desteklemelerinden faydalanabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği anlatıldı.

Son olarak katılımcıların istek ve taleplerini dinleyen İl Müdürü Gümüş’ün,  kadın çiftçilere yaşadıkları sorunların çözümü konusunda gerekli desteğin verileceğini ifade etmesinin ardından toplantı sona erdi.