Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-10-2021 10:36   Güncelleme : 21-10-2021 10:36

Eskişehir’e 80 Sertifakalı Arıcı Daha Kazandırdık

Eskişehir’e 80 Sertifakalı Arıcı Daha Kazandırdık

Eskişehir’e 80 Sertifakalı Arıcı Daha Kazandırdık

​İnönü Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün İnönü Milli Eğitim Müdürlüğü ve İnönü Belediye Başkanlığı ile yapmış olduğu ortak protokol gereği 80 kursiyerin katılımı ile gerçekleştirilen “Arıcılık ve Arı Yetiştiriciliği” eğitim kurslarının sertifika töreni İnönü Belediye Binasında yapıldı.

İlçe Müdürlüğü teknik personelleri tarafından 02.08.2021-20.08.2021 tarihleri arası ve 23.09.2021-01.10.2021 tarihleri arasında verilen arıcılık eğitim kurslarına 28’i kadın olmak üzere toplamda 80 kursiyer katılmış ve başarı ile sertifika almaya hak kazanmıştır. “İnönü Bal Ormanı ” projesi gibi projelerin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığımızın arıcılığı teşvik amacıyla verdiği destekler,  İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından verilen kurs ve eğitimler sayesinde İlçede arı yetiştiriciliğine olan ilgiyi artmıştır. Bu ilgiyle beraber yetiştirici ve kovan sayısında dolayısıyla bal üretimindeki artış oldukça dikkat çekicidir.  2018 yılında İlçeye gelen gezginci sayısı 2 kişi iken 2021 yılında bu sayı 15 kişiye çıkmıştır. Yine 2018 de 4,2 ton/yıl olan bal üretimi miktarı 2021 de 9,5 ton/yıla ulaşmıştır.

Törende açılış konuşmalarını yapan İnönü Belediyesi Başkanı Kadir Bozkurt, geçen yılki çalışmalar sonucu 2 ton bal elde edildiğini belirtirken Bal Ormanı’nın çevre illerin gözbebeği olacağını belirtti. Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay yaptığı konuşmada, ” Sürekli kalkınma modelleri üzerinde çalışan bir akademisyen olarak Allah bana sahada bunları çalışma olanağı nasip etti. Sürdürülebilir kırsal kalkınma deyince ilk önce yaşanabilir kırsal ortam oluşturmayı anlıyoruz. Alt ve üst yapısıyla verimli etkin hizmetlerin olduğu alanlar oluşturmaktır. Bugün bunların hepsinden proje örneklerimiz var. İkinci olarak da istihdam ve verimli üretimi anlıyoruz. Kırsalda rekabet gücü olan alanlarda üretim ve istihdamı desteklenmesi gerekiyor. Bal ormanının inşallah arkası da gelecek ve 50 bin ton üretimlere de ulaşacağız.” dedi. İnönü Kaymakamı Rümeysa Sena Kurt yaptığı konuşmasına Kuran-ı Kerimde bulunan bal ile ilgili ayetlerinden bahsederek başladı. Gerçekleşen yatırımların İnönü İlçesinin gelişimi için çok önemli olduğunu ve bunlara her zaman gereken desteği vereceklerini fade etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ün Bakanlığımızın kırsalda vereceği desteklemelerden kısaca bahsettiği konuşmasının ardından protokol üyeleri tarafından sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları verildi. Program protokol üyelerinin bal ormanı bölgesini ve İnönü Belediyesine ait proje alanlarını incelediği ziyaretle sona erdi.