Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-02-2022 20:30   Güncelleme : 01-02-2022 20:30

ESKİŞEHİR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HUZUREVİNE ZİYARET

ESKİŞEHİR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HUZUREVİNE ZİYARET

ESKİŞEHİR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HUZUREVİNE ZİYARET

​İl Müdürlüğümüz teknik personeli, Eskişehir İli Mihalıççık İlçesi Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı Selami Vardar Yaşlılar Köşkü olarak faaliyet gösteren Huzurevini ziyaret etti. İlgili Huzurevi yönetiminin daveti üzerine gerçekleştirilen ziyarette Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ahmet Altıkat da hazır bulundu.

Mihalıççık İlçesinde 2004 yılından beri faaliyet gösteren Huzurevi çok geniş bir alana sahip olup süs ve bahçe bitkileri ile peyzaj düzenlemesi yapılan geniş bir bahçeye sahiptir. Ziyaret esnasında huzur evi sakinlerine,  İl Müdürlüğümüz teknik personelince bahçede bulunan 300 adet kiraz ağacının bakım ve budamasının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili teknik bilgiler verilmiştir.

Bununla beraber huzur evi kampüsünde bulunan 70 metrekarelik boş alanın huzurevi sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde nasıl değerlendirilebileceği konusunda da yetkililer ve huzur evinde kalan vatandaşlarımızla fikir alışverişinde bulunan personelimiz;  mevcut alanda hangi sebzelerin yetiştirilebileceği ile ilgili önerilerde bulunmuştur. Bu bağlamda Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılabilecek konular görüşülmüş; Enstitü Müdürlüğünden temin edilecek sebze fideleri ile bu boş alanın dikilerek yaşlılarımıza yeni bir uğraş alanı oluşturulması için fikir birliğine varılmış; İl Müdürlüğümüzden görevlendirilecek teknik personel vasıtasıyla ilgili alanın dikilerek üretime kazandırılması ve bakımını yapmak üzere yaşlılarımıza teslim edilmesine karar verilmiştir.

Ziyaret esnasında ayrıca,  Huzurevi binasında bulunan boş deponun da şapkalı mantar yetiştiriciliği yapılarak üretime kazandırılabilecek bir alan olarak değerlendirilebileceği konusunda yetkililer ve huzurevi sakinleri ile fikir birliğine varılmıştır.

Ziyaret kapsamında belirlenen tarladan sofraya bir üretim süreci hedefi ile huzurevi sakinlerine sağlıklı beslenme kurallarına uygun bir gıda çevresi oluşturulması; huzurevinde barınan yaşlılarımızın sürdürülebilir sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeleri,  aynı zamanda toprakla haşir neşir olarak stresten kurtulmaları, üretim sürecine dâhil olarak üretken olmanın hazzını yaşamaları ve bütün bunların sonucunda huzurevi sakinlerimizin sağlık durumlarına ve yaşam kalitelerine olumlu yönde etki yapmak amaçlanmaktadır. İyi tarım uygulamaları ile ilgili önerilerde de bulunulan ziyarette huzurevi sakinlerimize Tarım ve Orman Bakanlığı logolu bez çantalar hediye edilerek ziyaret sonlandırılmıştır.

 Kendi emekleriyle yapılan üretimin daha değerli olduğunu ifade eden huzurevi sakinlerimizin istekleri doğrultusunda, yaşlılarımızın üretimden kopmaması ve üretken olmaları için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak her daim gerekli desteği sağlayarak yanlarında olmaya devam edeceğiz.