Eğitim
Giriş Tarihi : 02-05-2022 02:39   Güncelleme : 02-05-2022 02:39

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi: Deri Yaşlanması Nedir? Azaltmak / Geciktirmek Mümkün müdür?

Deri Yaşlanması Nedir? Azaltmak / Geciktirmek Mümkün müdür?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi: Deri Yaşlanması Nedir? Azaltmak / Geciktirmek Mümkün müdür?

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ersoy Acer, ESOGÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezinin hazırladığı ESOGÜ Gündem programına konuk olarak deri yaşlanmasını ve geciktirmek için yapılabilecekleri anlattı:

Deri Yaşlanmasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaşlanmanın ilk ve en temel olarak görüldüğü organ derimizdir. İnsan ömrünün uzaması ve deri görünümüne verilen önemin artması ile birlikte, özellikle deri görünümündeki bozukluklar yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemeye başlamıştır. Deri yaşlanmasında intrensek yani genetik faktörler ile ekstrensek dediğimiz çevresel faktörler rol oynamaktadır. Ekstrensek faktörler arasında başta güneş ışınları olmak üzere sigara, alkol kullanımı, düzensiz beslenme, sağlıksız beslenme, sağlıksız uyku düzeni ve stresli yaşam gibi faktörler bulunmaktadır.

Deri Yaşlanması Bulguları Nelerdir?

Deri yaşlanmasından özellikle, güneş ışınlarına maruz kalan yüzümüz, el sırtı ve dekolte bölgesi gibi alanlar etkilenmektedir. Yaşlanan deri incelir, kolajen miktarı azalır ve elastinin yapısı bozulur.

Hatta iyi huylu ve kötü huylu deri kanserleri bile gelişebilmektedir.

Deri Yaşlanma Belirtilerini Azaltmak / Geciktirmek İçin Neler Yapılabilir?

Deri yaşlanmasında rolü olan genetik (intrensek) faktörlere yönelik yapabileceğimiz bir şey yoktur. Ancak ekstrensek faktörlere yönelik bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte deri yaşlanma belirtilerini geciktirmemiz mümkündür. Güneş ışınlarına maruziyeti azaltmak, özellikle yaz aylarında 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıda bulunmamak, güneş gözlüğü, koruyucu giysiler, şapka gibi ekipmanlarla korunmak, günlük düzenli bir şekilde en az spf 30 içerikli güneş koruyucu krem kullanmak önemlidir. Güneş koruyucu kremler dışarı çıkmadan yarım saat önce sürülmeli, dışarıda uzun süre kalınacaksa 4-5 saatte bir tekrar edilmelidir. Günlük düzenli güneş koruyucu kullanımı dışında, muhakkak uygun bir temizleyici ile deri temizliği yapılmalı, uygun bir nemlendirici ile deri nemlendirilmelidir.

Deri bakımı dışında, deride oluşan yaşlanma belirtilerini geciktirebilmek için, muhakkak düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir. Özellikle karbonhidrat, şeker içerikli diyetlerden uzak durmalı, bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

Düzenli uyku alışkanlığı, stresli hayattan uzak durmak ve düzenli egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri de önemlidir. Bunun dışında ani kilo alımı, kilo kaybı gibi durumlardan ve özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkların ortaya çıkmasını azaltmak için mümkün olduğunca aşırı mimik hareketlerinden kaçınılmalıdır ve uyuma pozisyonu olarak karın üstü yerine sırtüstü pozisyonda uzanarak uyumak önerilmektedir.

Vitaminlerin Faydaları

 Vitamin C, vitamin E, niasin, Koenzim Q10, alfa lipoik asit, yeşil çay ve üzüm çekirdeği ekstreleri gibi antioksidan içerikli topikal ürünlerin (kremlerin) uygulanması deri yaşlanma belirtilerini geciktirmede fayda sağlayabilir. Bunun dışında retinoidler, triklorasetik asit, alfa hidroksi asitler, çeşitli protein ve peptitler gibi deri yaşlanma belirtilerini azalttığı ve geciktirdiği gösterilmiş etken maddeleri içeren kremler ve oral (ağızdan kullanım) kolajen kullanılabilir. Deri yaşlanması ile birlikte oluşan lekelenmeler ve ince kılcal damarların giderilmesi için uygun lazer sistemleri kullanılabilir. Ayrıca kolajen sentezini uyararak yaşlanma belirtilerini geciktirdiği ve oluşan yaşlanma belirtilerini azalttığı kanıtlanmış olan ablatif-nonablatif lazer sistemleri, ışık sistemleri, mikro iğneli radyo frekans cihazları kullanılabilmektedir.

Ayrıca Kozmetoloji Ünitemizde akne skarı (iz), cerrahi işlem sonrası oluşan skarlar ve stria (çatlak) tedavisi, foto yaşlanma, cilt yenileme, geniş porların (gözenek) tedavisi, göz kapağı tedavisi, yüz ve boyun toparlama ve cilt sebum dengeleme gibi oldukça geniş endikasyonları bulunan Fraksiyonel Co2 (karbondioksit) lazer ve Mikro iğneli Fraksiyonel Radyo Frekans (Altın İğne) sistemleri de bulunmaktadır. Bunların dışında, anti-aging, skar, leke ve saç dökülmesi gibi çeşitli endikasyonlarda dermaroller/dermapen, PRP ve mezoterapi işlemleri, yüzde oluşan kırışıklıkları gidermek için botilinum toksin uygulamaları yapılmaktadır.

Özetle, deri yaşlanma belirtilerini azaltmak ve geciktirmek için yapılabilecekler, başta güneşten korunma, uygun bir cilt temizleyici ve nemlendirici ile yapılacak deri bakımı ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektir. Bunun dışında çeşitli tıbbi estetik ve kozmetik ürünleri kullanmadan ve işlemleri yaptırmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışılmalıdır.

.