Eğitim
Giriş Tarihi : 10-08-2021 11:11   Güncelleme : 10-08-2021 11:11

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi: Üniversite Adayları Tercih Döneminde Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi: Üniversite Adayları Tercih Döneminde Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ersin Karademir, üniversite tercih sürecinde adayların nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Üniversitenin önemi nedir?

ESOGÜ Haber’e açıklamada bulunan Doç. Dr. Karademir 2020-2021 eğitim-öğretim yılında salgın sebebiyle üniversitelerin uzaktan öğretim ortamı sunduğunu belirterek, “Üniversiteler; hem gerçeğe yönelik teorik bilgileri hem de uygulamaya dönük deneyimleri barındıran, bilgiyi tüm yönleriyle ve gelenekleriyle ele alan, üreten, transfer eden, yaygınlaştıran ve sosyalleştiren; kuruluş yapısı itibariyle özerk olan araştırma ve eğitim ortamlarıdır. Salgın sebebiyle üniversiteler geçtiğimiz yıl ağırlıklı olarak uzaktan öğretim yoluyla dersleri yürütmüşlerdir” dedi.

Üniversitenin, bilimsel ve mesleki bilgi edindirmesinin yanı sıra öğrencilerine, beceri eğitimi sağlayan, farklı deneyimler sunan, özdenetimi ve sosyalleşmeyi en üste çıkardığını belirten Doç. Dr. Karademir, “Bir adım sonra üniversite öğrencisi olacak sizler bunları birlikte sağlayan bir üniversite tercih ederek hayatınıza bir yol çizmiş olacaksınız. Çünkü tüm bileşenleriyle üniversite okuma süreci size; bir meslekle birlikte; yeni bir yaşantı, yeni arkadaşlar ve belki de yeni bir şehirde yaşama şansı sunacaktır. Bu sebeple tercih yapma konusunda gereken hassasiyeti gösteriyor olmanız size, yaşantınızın bundan sonraki kısmında mutlu ve verimli bir hayatın kapılarını aralayacaktır” diye konuştu.  

Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Doç. Dr. Karademir üniversite adaylarına şu önerilerde bulundu:

Unutma! Kazandığın bölümde sen öğrenci olup; sen okuyacaksın…”