Eğitim
Giriş Tarihi : 26-11-2021 02:58   Güncelleme : 26-11-2021 02:58

Eskişehir Teknik Üniversitesi: “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDE KUTLANDI

“24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDE KUTLANDI

Eskişehir Teknik Üniversitesi: “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDE KUTLANDI

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü programı düzenlendi. Ulu Önder Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verilişinin 93. yıldönümünün kutlandığı programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Çabuk, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Argan ile Senato ve Yönetim Kurulu üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Deniz Şimşek, “Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirlemek, emekli öğretmenlerimizi saygıyla anmak, mesleğe yeni başlayan öğretmenlere mesleklerinin kutsallığını anlatabilmek ve öğretmen adaylarına ülkenin geleceğinin onların ellerinde olduğunu vurgulamak amacıyla Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım 1981’den beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimizin değerini, sorunlarını ve hizmetlerini hatırlar onların emeklerini boşa çıkarmamak için gayret ederiz.

Dr. Metin Argan yaptığı konuşmada,  “Üniversitemizin tek öğretmenlik bölümüne sahip fakültesi ve bölümü olarak Öğretmenler Günü’nü kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Öğretmenlik mesleği oldukça farklı ve toplumca kabul gören bir meslek. Öğretmenlik sadece bilgi aktarımı ile ilgili bir meslek değil, bir yaşam biçimi. Kişiye vizyon kazandıran, rol gösterici bir meslek. Öğretmenizin kurduğu bir cümleyi ömür boyunca kendimize motto yapabilmekteyiz. Öyle büyük ki öğretmenler, bizim yatma saatimizi, çalışma saatimizi, konuşma şeklimizi, tutum ve davranışımızı belirleme kabiliyetine sahip” ifadelerini kullandı.

 Ünlü halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin’in imajı, yağlı boya tablosuna atılan binlerce fırça darbesi olarak tanımladığını belirten Prof. Dr. Argan, “Öğretmenler de hayatımıza hep anlamlı fırça darbeleri atıyor ve bizler de ilginç bir biçimde kolay kolay onları unutmuyoruz, onları rol model olarak görüyoruz” dedi.

Prof. Dr. Argan, “Öğretmenlik,  Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı meşaleyi elden ele taşımaktır. Özgür, düşünebilen, yaratıcı, yenilikçi, özgüvenli ve en önemlisi vatanına ve milletine faydalı insanları hayata kazandırmaktır.

Karanlıklara ışık saçan ateş böceği olmaktır öğretmenlik. Fakültemizden mezun olup Türkiye’nin farklı yerlerinde ateş böceği olup ışık saçan öğretmenlerimizi teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Kutlama programına katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Çabuk, “ Her ne makamda olursak olalım bana göre en kıymetli şey öğretmenlik makamında yer almak. Hepiniz gelecekte öğretmenler olarak Türkiye’nin dört bir yanında ateş böcekleri yetiştirin. Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin köklerinde olan güzellikleri, vizyonu, değerleri Türkiye’nin dört bir yanına taşıyacak kişileri yetiştirmek adına son derece özel bir görev yapıyoruz. Üniversitemizdeki hocalarımızın hepsi değerli olmaya değil sizler gibi değerler yaratmaya çalışıyor. Sizlerin de bu değerleri Türkiye’nin dört bir yanına taşıyacağınızdan hiç şüphem yok” ifadelerini kullandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı; fakülte öğretim elemanları tarafından hazırlanan halk oyunu gösterisi, video gösterimi, 4. sınıftaki öğretmen adaylarının Öğretmenlik Andı’nı okumaları ile devam etti ve pasta kesimi ile sona erdi.

 

 

 

 

.