Eğitim
Giriş Tarihi : 05-12-2021 18:47   Güncelleme : 05-12-2021 18:47

Eskişehir Teknik Üniversitesi: 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NDE ESTÜ’DE ÖZEL ÖĞRENCİLER ŞENLİĞİ VE SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NDE ESTÜ’DE ÖZEL ÖĞRENCİLER ŞENLİĞİ VE SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi: 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NDE ESTÜ’DE ÖZEL ÖĞRENCİLER ŞENLİĞİ VE SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü, Engelli Destek Birimi ve Kampüs Rekreasyonu Birimi tarafından Özel Öğrenciler Şenliği ve bu kapsamda bir söyleşi düzenlendi. Üniversitemiz Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Engelli Destek Birimi Müdürü Prof. Dr. Osman Tutal, Rekreasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mert Erkan ile akademisyenler, öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri katıldı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilerin ya da engellenenlerin sağlık, sosyal, kültürel ve eğitim gibi birçok alana entegrasyonun dışında bırakıldığı her platformda, seslerini duyurarak farkındalığın arttırılmasına yönelik mesajların verildiği bir gün. 1992 yılından beri Dünya Engelliler Günün’de Birleşmiş Milletler tarafından her yıl belirlenen farklı bir tema çerçevesinde etkinlikler düzenleniyor.  Bu yılın teması “COVID-19 sonrası kapsayıcı, erişilebilir ve sürdürülebilir bir dünyaya yönelik engellilerin liderliği ve katılımı olarak belirlendi.

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, “Rekreasyon Bölümü öğrencilerimizin ders kapsamında güzel çocuklarımızla birlikte bu gün için hazırladıkları dans gösterileri, etkinlikler hepimizi mutlu etti. Spor Bilimleri Fakültemizin değerli ekibine, hocalarına ve sevgili öğrencilerimize ve bugün aramızda olan öğrencilerimize ve değerli ailelelerine de teşekkür etmek istiyorum. Güzel günler sizlerle olsun, her zaman bekliyoruz, üniversitemizin kapıları her daim sizlere açık” dedi.

Etkinlik kapsamında özel öğrencilerle oyunlar, el baskısı ve çeşitli özel aktiviteler düzenlendi.  Etkinlikten sonra moderatörlüğünü üniversitemiz Engelli Destek Birimi Müdürü Prof. Dr. Osman Tutal’ın yaptığı, Özel Sporcu-Yüzücü Göktan Işın ve Beden Eğitimi Öğretmeni ve Antrenör Coşkun Dinç’in konuk olduğu bir söyleşi yapıldı.

Söyleşide konuşan Prof. Dr. Osman Tutal, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli ya da engellenen bireylerin öncellikle varlığına dikkat çekmek, onların onuru, hakları ve refahı için verilebilecek desteği harekete geçirmek ve yaşama tam, eşit ve adil bir şekilde katılımlarını teşvik etmek üzere, Birleşmiş Milletler kararı ile 1992 yılından beri, farkındalığı arttırmaya yönelik etkinliklerin düzenlendiği bir gün” ifadelerini kulandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nünde bu yılın temasının “COVID-19 sonrası kapsayıcı, erişilebilir ve sürdürülebilir bir dünyaya yönelik engellilerin liderliği ve katılımı” olduğunu belirten Prof.

Tutal, “Biz de bu kapsamda yaşamlarını bu süreç içerisinde şekillendiren ve alanlarında liderlik eden iki konuşmacımızı sizlerle buluşturuyoruz ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Özkan Halaç Özel Eğitim Meslek Okulu ve Halaç Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yapılan iş birliği hakkında konuşan Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mert Erkan,  “Oluşturmuş olduğumuz bu iş birliği ile spora erişimde fırsat eşitliğine imkan verilecek olan özel gereksinimli gençlerin sportif beceri kazanmaları, sosyal uyumlarının arttırılması, toplumsal kabul gören bireyler olmalarının sağlanması, topluma tam katılım sağlamaları amaçlanmaktadır. Diğer yandan kendi açımızdan baktığımız zaman da özellikle terapi rekreasyonu alanında öğrencilerimizin mesleki deneyim edinmelerini sağlamak, sosyal sorumluluk bilinçlerini ve engelli fakındalıklarını arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Milli takımı hedeflediğini belirten, özel sporcu ve yüzücü Göktan Işın’ın antrenörü Coşkun Dinç, “Göktan bizim çok değerli yüzücümüz, bizim için çok uzak bir hayaldi ancak şu an geçekleştirdiğimizin farkına varıyorum.

 Öğrencilerimiz dünyanın en temiz varlıkları, özel sporcularımızda dünyaya açılan tek pencere ailelerinden başka bir yer değil, bir de gidebilirlerse okullları. Biz okul olarak Eskişehir’de bu görevi üstleniyoruz, 131 tane öğrencimiz var. 2012’den beri özel çocuklarımız ile çalışıyoruz ve muhteşemler” dedi.

Söyleşi de konuşan Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, “Bu toplantı çok farklı açılardan beni etkileyen bir toplantı oldu. Göktan’ı bu zamana kadar ki başarıları için tebrik ediyor ve bundan sonraki başarıları için, yolunun bahtının geleceğinin hep açık olmasını diliyorum. Üniversitemizin kapıları sizlere sonuna kadar açık” ifadelerini kullandı.

Söyleşiyi düzenleyen Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü, Engelli Destek Birimi ve Kampüs Rekreasyonu Birimi’ne teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Döğeroğlu, “Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültemiz’de bu konuyu çalışan hocalarımız, bu işi gerçekten gönülden, isteyerek yapıyorlar. Gönül verilen yürekten yapılan her işin de değeri  çok oluyor” dedi.

Söyleşi, katılımcılara teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

  

 

 

 

  

 

.

.