Eğitim
Giriş Tarihi : 08-11-2021 22:27   Güncelleme : 08-11-2021 22:27

Eskişehir Teknik Üniversitesi: “DİJİTAL ÇAĞDA BECERİ EĞİTİMİ” KONULU İSTANBUL EĞİTİM KONFERANSI’NA REKTÖR PROF. DR. DÖĞEROĞLU KONUŞMACI OLARARAK KATILDI

“DİJİTAL ÇAĞDA BECERİ EĞİTİMİ” KONULU İSTANBUL EĞİTİM KONFERANSI’NA REKTÖR PROF. DR. DÖĞEROĞLU KONUŞMACI OLARARAK KATILDI

Eskişehir Teknik Üniversitesi: “DİJİTAL ÇAĞDA BECERİ EĞİTİMİ” KONULU İSTANBUL EĞİTİM KONFERANSI’NA REKTÖR PROF. DR. DÖĞEROĞLU KONUŞMACI OLARARAK KATILDI

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, İlke Vakfı Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi’nin (EPAM) düzenlediği İstanbul Eğitim Konferansı’nda konuştu. 6 Kasım’da Grand Cevahir Hotel’de düzenlenen konferansın ana teması “Dijital Çağda Beceri Eğitimi” idi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Gazeteci/Yazar Kemal Öztürk, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, İSTKA Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen, Khan Academy Türkiye Koordinatörü Alp Köksal ve Medyasoft Genel Müdürü Mehmet İhsan Taşer’in katıldığı konferansın “Dijital Çağda Beceri Kazandırma” başlıklı 2. Oturumunda konuşmacı olan Döğeroğlu, 2100 yılında dünya nüfusunun 11 milyara ulaşacağına işaret ederek, “Hızla değişen ve dönüşen dünya, çok boyutlu sorunlara çözüm arayışı ile bizleri karşı karşıya getirdi. Artık sektör ve teknoloji odaklılıktan daha ziyade çok boyutlu karmaşık sorunlara çözüm odaklı interdisipliner yaklaşımlar gerekiyor” dedi.

Pandemiyle birlikte fiziksel hareketliliğin yerini sanal hareketliliğe bıraktığına işaret eden Döğeroğlu, “Hem ülkemizin hem dünyanın öncelikleri anlamında yükseköğretimde, araştırma ve stratejik alanlarda da bir takım yeni yönelimler oldu. Alışkanlıklarımız değişti. Zaman kullanımı planlarımız da büyük ölçüde farklılaştı. Pandemiyle birlikte uzaktan erişimle yapmaya alıştığımız toplantıları, etkinlikleri bu yıl hibrit yaklaşımla yürütmeye başladık. Pandemi döneminde alıştığımız uzaktan veya hibrit sistem uzunca yıllar bizimle birlikte olacak gibi görünüyor” dedi.

Pandemi Dönemi Dijitalleşme Gereksinimini Daha Hızlı Hissetmemizi Sağladı

Dijital alt yapının iyileştirilmesi ile dijital araçların eğitim ve yeniden beceri kazandırma amacıyla kullanımı gibi gereksinimlerin pandemiyle birlikte daha yoğun şekilde gündeme geldiğini belirten Döğeroğlu, “Dijital dünyanın  her geçen gün büyümesi ve büyük verilerle çalışılması, güvenlik ve gizliliği sağlama gereğini, kapsayıcılık anlamında da dijital sistemlere ve dijital altyapıya herkesin erişimini sağlama konusu da doğal olarak gündemimize girdi” diye konuştu.

Dayanıklılık, Stres Toleransı ve Esnekliğin Önemi Artıyor

Döğeroğlu, sunumunda Dünya Ekonomik Forumu Mesleklerin Geleceği Raporunda yer verilen 2025 yılında mezunlardan beklenen yetkinliklere de değindi.  Pandeminin etkisiyle dayanıklılık, stres toleransı ve esneklik gibi becerilerin 2025 yılı mezun yetkinlikleri arasında önemli bir yeri olacağını dile getiren Döğeroğlu, “Hızla değişen ve dönüşen ve belirsizliğin çok fazla olduğu dünyada çok boyutlu karmaşık problemlere çözüm üretebilmek, değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmek için gerekli olan ve yeni tanımlanan bu yetkinlik önümüzdeki dönemde mezunlarda daha fazla aranacaktır” dedi.

YÖK koordinasyonunda 2 yıl önce “Geleceğin Meslekleri ve Mesleklerin Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenlendiğini hatırlatan Döğeroğlu, çalıştay raporunda dijitalleşme ile birlikte üniversitelerin değişim ve dönüşümüne vurgu yapıldığını söyledi.