Eğitim
Giriş Tarihi : 06-12-2021 04:44   Güncelleme : 06-12-2021 04:44

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ESTÜ’DE “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE CBS” KONULU BİR ETKİNLİK DÜZENLENDİ

ESTÜ’DE "İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE CBS" KONULU BİR ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ESTÜ’DE “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE CBS” KONULU BİR ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Üniversitemiz Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, “Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü” dolayısıyla “İklim Değişikliği ve CBS” konulu bir etkinlik düzenledi. Çevrimiçi olarak 3 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Çabuk, ESTÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) Müdürü Prof. Dr. Eftade Emine Gaga, TÜBİTAK – MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

ESTÜ CBS Konusunda Güçlü Bir Birime Sahip

ESTÜ Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Uğur Avdan’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, değişen dönüşen dünya koşullarında büyük resimleri görmek için birtakım araçlara ihtiyaç duyduklarını belirterek, bu araçların en sihirlisinin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) olduğunu söyledi. ESTÜ olarak bu anlamda Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü gibi güçlü bir birime sahip olduklarına vurgu yapan Döğeroğlu, “Bu birimde altyapımızı çok etkin bir şekilde kullanan, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize eğitim veren ve alanında yetkin insan yetiştiren hocalarımız var” dedi.

CBS Süper Kahramanların Süper Silahları Olacak

Rektör Yardımcısı Prof.

Alper Çabuk, dünyada ekosistem sağlığının son 25 yılda yüzde 30 oranında azaldığına dikkat çekerek, “Doğal orman alanları 30 yılda yüzde 13, Doğal su ekosistemi endeksi 25 yılda yüzde 50, deniz ekosistemi 25 yılda yüzde 40, verimli topraklar 25 yılda yüzde 25 oranında azaldı” diye konuştu.

Küresel iklim değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan kasırga, sel, hortum, taşkın ve heyelanları 21. Yüzyılın süper kötüleri olarak tanımlayan Çabuk, dünyanın bu kötülerle, süper tehditlerle savaşacak süper kahramanlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Coğrafi Bilgi Teknolojilerinin ihtiyaç duyulan süper kahramanlar olduğunun altını çizen Çabuk, bu süper kahramanların süper silahlarının ise Coğrafi Bilgi Sistemleri olduğunu vurguladı.

CBS Önleyici Hekimlik Hizmetlerine Benziyor!

Coğrafi Bilgi Sistemlerini önleyici hekimlik hizmetlerine benzeten Çabuk, “CBS uzmanları, ortaya çıkabilecek çevre sorunlarını ortaya çıkmadan ve insanları tehdit edecek boyuta ulaşmadan, tıpkı bir önleyici hekimlik gibi tedbirleri ortaya koyup gezegeni ve gezegeni oluşturan sistemleri anlayıp, ona uyumlu çözümler öngörerek bu sıkıntıyı ortadan kaldırma şansına sahipler.

Dr. Eftade Gaga, her yıl hava kirliliğine bağlı rahatsızlıklar nedeniyle yaklaşık 5 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, hava kirliliğine neden olan en önemli kirleticilerin mikroplastikler olduğuna vurgu yaptı. Plastiklerin tükettiğimiz ve kullandığımız ürünler başta olmak üzere hayatın her alanında var olduğunu anımsatan Gaga, insanların yeme-içme ve solumayla bu plastikleri vücuduna aldığını söyledi. 

Gaga, deniz canlılarının, deniz kazaları nedeniyle sulara dökülen ve denizlere bırakılan plastikleri gıda olarak algıladığı ve bunları tükettiğini hatırlatarak, mikroplastiklerin denizlerdeki canlı yaşamını da tehdit ettiğinin altını çizdi.

Biyoçeşitliliği Korumak Hayati Öneme Sahip!

Gaga, iklim değişikliği ve nedenleri konusuna da değindi. Gaga, yapılan araştırmalara atıfta bulunarak mikroplastiklerin ve sera gazı salınımının iklim değişikliklerine neden olduğunu dile getirdi. Gaga, biyoçeşitliliğin korunmasının küresel ısınma ve iklim değişikliği etkilerinin azaltılması noktasında hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.  Gaga, karbon salınımının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, “Bunun için ulaşımda hibrit ya da elektrikli araçlar sayısının daha fazla artması ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapılması gerektiğini söyleyebiliriz” dedi.

Antarktika Çalışmalarımızın Bilimsel Yayını 80’e Ulaştı!

TÜBİTAK – MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof.

Burcu Özsoy ise küresel iklim değişikliklerinin denizler ve okyanuslar üzerinde yaptığı etkilere değindi. Özsoy. 1970’den bu ya deniz buzlarının üçte birinin eridiğine vurgu yaparak, “Bu akıntıları etkiledi. Akıntılar yüzünden mevsimlerimiz etkilendi. Bu erime, özellikle kuzeydeki sıcaklık artışını beklenenin iki katına çıkardı.” diye konuştu.

Küresel iklim değişikliklerinin ana araştırma merkezi olan Antarktika kıtasında 2017’den beri araştırma yapan Türk ekibine liderlik eden Özsoy, konuşmasında Türk ekibinin yaptığı çalışmalara da yer verdi.

Türk ekibi olarak 2017’den bu yana Antarktika kıtasında araştırmalar yürüttüklerine ve bu araştırmalar sonucunda 80 bilimsel yayın yayımladıklarına vurgu yapan Özsoy, “Bu araştırmalar için Türkiye dışında yaklaşık 50 gün geçiriyoruz. Her yıl yaklaşık 45 ton kadar lojistiği sağlanan malzememiz oluyor. Hayata geçirilen 15 proje, her yıl ekip sayımız 25,  kat edilen mesafe 5 bin kilometre kadar oluyor” dedi.

Etkinlik, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

.