Eğitim
Giriş Tarihi : 09-09-2021 00:41   Güncelleme : 09-09-2021 00:41

Eskişehir Teknik Üniversitesi: “FASHION ESKİŞEHİR” MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ’NİN PAYDAŞLIĞINDA DÜZENLENİYOR

Üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği, Eskişehir Ticaret Odası ve TOBB’nin iş birliğiyle düzenlediği ulusal moda tasarımı yarışması “Fashion Eskişehir” basın toplantısıyla tanıtıldı

Eskişehir Teknik Üniversitesi: “FASHION ESKİŞEHİR” MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ’NİN PAYDAŞLIĞINDA DÜZENLENİYOR

Üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği, Eskişehir Ticaret Odası ve TOBB’nin iş birliğiyle düzenlediği ulusal moda tasarımı yarışması “Fashion Eskişehir” basın toplantısıyla tanıtıldı. 8 Eylül Çarşamba günü yapılan basın toplantısına ETO Başkanı Metin Güler, Üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şakir Özüdoğru, ETO Meclis Üyesi Kerem Can Apaydın, Projelerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Arda Genç, Fashion Eskişehir Proje Koordinatörü Okan Taşkın, Fashion Eskişehir’in jüri üyeleri Eray Köseoğlu, Fulya Yaba ve Setenay Ay katıldı.

ETO Başkanı Metin Güler’in konuşmasıyla başlayan basın toplantısında konuşan üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk, fakülte olarak “Fashion Eskişehir”  projesinde yer almaktan ve Eskişehir’in tasarım yönüne sektörel olarak da katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Eskişehir’in sanat ve tasarım yönünün gelişmiş olması sebebiyle çekim merkezi olduğunu belirten Prof. Dr. Çabuk, yarışmayla Eskişehir’in moda tasarımı alanında Türkiye çapında ismini duyurabileceğini ifade etti. Yarışmayı daha sonraki başarıların başlangıcı olarak gördüklerini belirten Çabuk, moda ve tekstil tasarımıyla başlayan sürecin Eskişehir’de ürün ve endüstriyel tasarıma kadar daha geniş bir kapsama dönüşebileceğini dile getirdi. Eskişehir’in ticaret ve sanayi potansiyeliyle tasarım şehri olmaya çok uygun olduğunu belirten Prof. Dr. Çabuk, Eskişehir’in tıpkı Berlin gibi tasarımda söz sahibi şehirlerden biri olabileceğini ve tasarım yönüyle dünyaya açılabileceğini ifade etti ve yarışmanın ve beraberindeki sürecin Eskişehir’de gerçekleştirilmesi planlanan tasarım, AR-GE ve inovasyon vadisi için ön ayak olabileceğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından ETO Genel Sekreter Yardımcısı Arda Genç yarışmanın teması, başvuru koşulları, ödül kategorileri ve yarışma takvimi hakkında sunum yaptı.

Yarışma, “Yenilikçi geçmişin gücü”  temasıyla Eskişehir’in özgün ve yaratıcı kimliğiyle tasarımcıları bir araya getirmeyi hedefliyor. Genç tasarımcılara ve ülkemizde tasarım ekosistemi oluşturulması konusunda destek vermek amacıyla düzenlenen yarışmanın ön elemesi için tasarımlarla başvurular 10 Eylül 2021 Cuma günü başlayacak ve 15 Ekim 2021 tarihine kadar sürecek. Abiye, günlük kıyafet ve gelinlik kategorilerinde yapılacak yarışmada tasarımcılar, www.fashioneskisehir.com adresinden başvuru yapabilecek. 15 Ekim 2021 tarihinde başvuruların bitmesinin ardından 16-30 Ekim tarihleri arasında ön eleme yapılacak. Yarışmada onaylanan başvurular, jüri tarafından değerlendirilerek, her kategoriden 5 finalist olmak üzere toplam 15 finalist belirlenecek. 01 Kasım-12 Aralık 2021 tarihlerinde ise her kategoriden seçilen toplam 15 finalist tasarımlarının üretimlerini Eskişehir’deki firmalarla birlikte gerçekleştirecek. 13-20 Aralık tarihlerinde yapılacak final elemelerinin ardından 21 Aralık 2021 tarihinde her kategoride birinci, ikinci ve üçüncü olan tasarımcılar www.fashioneskisehir.com adresinden duyurulacak. Dereceye girenler, para ödülünün yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın sağlayacağı yurtdışı eğitim ve staj imkanlarından yararlanmaya hak kazanacak. “Fashion Eskişehir” in Defile ve Ödül Töreni ise 16 Ocak 2021 tarihinde, Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi’nde (EFKM) yer alan Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Yarışma ve başvuru hakkında detaylı bilgi için tıklayınız .