Eğitim
Giriş Tarihi : 05-11-2021 21:27   Güncelleme : 05-11-2021 21:27

Eskişehir Teknik Üniversitesi: GENÇLER ÜNİVERSİTEMİZDE “BENİM SU AYAK İZİM PROJESİ” İÇİN BULUŞTU

GENÇLER ÜNİVERSİTEMİZDE “BENİM SU AYAK İZİM PROJESİ” İÇİN BULUŞTU

Eskişehir Teknik Üniversitesi: GENÇLER ÜNİVERSİTEMİZDE “BENİM SU AYAK İZİM PROJESİ” İÇİN BULUŞTU

Genç kuşakların eğitilmesi için büyük bir öneme sahip olan, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında desteklenen, yürütücülüğünü üniversitemiz öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yiğit Avdan’ın yaptığı “Benim Su Ayak İzim” projesi, 18-22 Ekim 2021 tarihleri arasında üniversitemizde gerçekleştirildi. Proje kapsamında, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ankara Fen Lisesi 10. ve 11. Sınıf öğrencilerinin; eğlenirken öğreten birbirinden farklı pek çok sunum, etkinlik, uygulama, teknik gezi ve deneysel çalışma ile “Su Ayak İzi” kavramı konusunda farkındalıklarının arttırılması sağlandı.

Günümüzde su kaynaklarının aşırı kullanılması, hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişmeler, tarımsal faaliyetler ve üretimin artması ile su kaynaklarına olan talep hiç olmadığı kadar artmıştır.  Su kaynaklarının giderek azalmasıyla karşı karşıya kalınan su kıtlığının önlenmesi ve sürdürülebilir bir çevre anlayışının yerleşebilmesi için “Ekolojik Ayak İzi” kavramının bir alt dalı olan “Su Ayak İzi” kavramı büyük bir önem kazanmıştır. Bu kapsamda proje kapsamında, suya atılan bir damlanın oluşturduğu dalgalar gibi nesilden nesille aktarılması düşüncesi ile “Su Ayak İzi ve Sanal Su Ayak İzi” kavramları, genç kuşaklarla buluşturuldu.

Bu hedefler kapsamında “Su ve Suyun Önemi”, “Su Ayak İzi”, “Haritalama”, “Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)” ve “Uzaktan Algılama (UA)”, “Su Kalitesi Parametreleri”, “Su Mikrobiyolojisi” adlı sunumlar ile “Su Kaynaklarının Tüketimi”, “Mavi Su Ayak İzi”, “Gri Su ve Gri Su Ayak İzi”, “UA-CBS ile Haritalandırma”. “Sanal Su Ayak İzi” ve “Benim Su Ayak İzim” etkinlikleri ile beş gün boyunca öğrencilere su ayak izinin kavratılması sağlandı. Öğrencilerin, su kaynaklarının analizlerinin gerçekleştirildiği laboratuvarlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmaları için üniversitemiz, Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yer alan Su Kalitesi Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Çevre Kimyası Laboratuvarı ile ESTÜ Çevre Sorunları ve Uygulamaları Araştırma Merkezi (ÇEVMER) bünyesinde yer alan laboratuvarlar gezdirildi. Su arıtım süreçleri için ESKİ İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Kalabak İçme Suyu Arıtma Tesislerine teknik bir gezi gerçekleştirildi. Yapılan sunumlar, etkinlikler ve teknik geziler sonrasında öğrencilerin deneysel öğrenme süreci ile eğlenerek, deneyimleyerek ve gözlemleyerek öğrenmeleri için laboratuvar ve bilgisayar tabanlı uygulamalar gerçekleştirildi. Ülkemizde Ramsar Sulak Alanı kapsamında aday olarak değerlendirilmeye alınan Eskişehir’de kuş göçü için önemli bir yere sahip olan Balıkdamı Sulak Alanı ve Sakarya Nehri’nin doğduğu nokta olan Sakaryabaşı’nı gözlemlemeleri ve su gözeleri hakkında teknik bilgi almaları sağlandı.

Proje sonunda; bilimin, eğlenmenin ve öğrenmenin temel alındığı, gençlerin “Su Ayak İzi” ve “Sanal Su Ayak İzi” kavramlarını öğrenmeleri ve gelecek nesillere aşılayarak büyüyen bir bilgi denizi oluşturmaları için ilk adım atılmış oldu.