Eğitim
Giriş Tarihi : 25-11-2021 06:49   Güncelleme : 25-11-2021 06:49

Eskişehir Teknik Üniversitesi: İL AFET RİSK AZALTMA PLANI TANITIM TOPLANTISI, REKTÖR PROF. DR. TUNCAY DÖĞEROĞLU’NUN KATILIMIYLA YAPILDI

İL AFET RİSK AZALTMA PLANI TANITIM TOPLANTISI, REKTÖR PROF. DR. TUNCAY DÖĞEROĞLU’NUN KATILIMIYLA YAPILDI

Eskişehir Teknik Üniversitesi: İL AFET RİSK AZALTMA PLANI TANITIM TOPLANTISI, REKTÖR PROF. DR. TUNCAY DÖĞEROĞLU’NUN KATILIMIYLA YAPILDI

İlimizde, afet risklerini tanımlamaya ve riskleri azaltmaya yönelik hedef, strateji ve eylemleri belirleyen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) tanıtım toplantısı yapıldı. Düzenlenen toplantıya Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, AFAD İl Müdürü Recep Bayar, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Erol Ayyıldız, İRAP sayesinde kapsamlı afet ve acil durum yönetiminin hedeflendiğini belirterek, “Bir afet ülkesi olan Türkiye; dayanıklı toplum ve güvenli şehirler oluşturmada kamu, özel kurum ve kuruluşlarıyla tüm riskleri göz önüne alan AR-GE çalışmaları ile desteklemede ve sürdürmede öncülük yapmaktadır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni esas alarak tüm paydaşlarımızla iş birliği ve koordinasyon içinde tamamladığımız İRAP’ın hayata geçirilmesinde de aynı hassasiyetle çalışmalar sürdürülecektir” dedi. 
İRAP ile risk odaklı afet yönetimi anlayışının illerdeki tüm paydaşlara yerleşmesini sağlayarak, çok sektörlü bir yaklaşımla illeri etkileyebilecek olası afet ve acil durum tehlikelerini tespit etmek ve önleyici tedbirleri alarak illerin kapasitesini artırıp afetlere dirençli hale getirilmesinin amaçlandığını ifade eden AFAD İl Müdürü Recep Bayar ise, “İl Afet Risk Azaltma Planlarının hazırlanması ve uygulanması sürecinde geniş yelpazeye sahip paydaşlar bulunmaktadır. Bu paydaşlar; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardır. Çok paydaşlı bu süreç, birden çok sektörün katılımıyla planların hazırlanmasında ve uygulanmasında iş birliği içinde bütüncül bir yaklaşım ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

AFAD Başkanlığı’nın eğitimlerinin anlatıldığı video gösterimi ve İRAP tanıtım video gösterimi ile devam eden toplantı, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Hakan Sarıbacak’ın yaptığı sunumun ardından sona erdi.