Eğitim
Giriş Tarihi : 29-11-2021 21:15   Güncelleme : 29-11-2021 21:15

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR HAVACILIK SEMPOZYUMU (ISSA) YAPILDI

ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR HAVACILIK SEMPOZYUMU (ISSA) YAPILDI

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR HAVACILIK SEMPOZYUMU (ISSA) YAPILDI

Bu sene 5’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık ve Enerji Araştırmaları Derneği ve Kasetsart Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Sempozyumu pandemi sürecinden kaynaklı Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak başladı. 12 farklı ülkeden 80’den fazla katılımcı ile gerçekleştirilen sempozyuma 3 gün boyunca ilgi oldukça büyüktü.

İlk gün, Kasetsart Üniversitesi tarafından düzenlenen canlı konser eşliğinde, Thailand müzik dinletisi ile başlayan sempozyumun açılış konuşmalarını Sempozyum Kurucu Başkanı ve SARES Başkanı Prof. Dr. Hikmet Karakoç, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Alper Çabuk, Kasetsart Üniversitesi Başkanı Dr.Chongrak Wachrinrat, ISSA’21 Başkanı Asistan Prof. Siripong Atipan ve ISSA’22 Başkanı Prof. Dr. Raj Das yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk keynote konuşmaları Prof. Dr. Hikmet Karakoç’un oturum başkanlığında gerçekleşti. Prof. Dr. Yunus Çengel “Termodinamiğin 2. Yasasının Sürdürülebilirlik, Günlük Yaşam ve Felsefe Üzerindeki Etkileri”, Prof.

Max Platzer “Sürdürülebilir havacılığa geçiş için yenilenebilir enerji nereden gelecek?” ve Prof. Dr. Oleksandr “Havalimanlarında uçak gürültü yönetimine yönelik ICAO dengeli yaklaşımın küresel, bölgesel ve yerel sorunları” konularında konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Günün ikinci keynote oturumunda ise Prof. Dr. Oleksandr Zaporozhets başkanlığında havacılık sektöründe uzman akademisyen ve araştırmacılar, Prof. Dr. Mary E. Johnson ve Prof. Dr. Nadir Yılmaz alanları ile alakalı sunumlarını gerçekleştirdiler. Konuşmalarda ABD Havalimanlarında Sürdürülebilirlik Girişimleri ve Sürdürülebilir havacılık yakıtlarının geleceği konuları dinleyicilere aktarıldı.

İki keynote oturumunun ardından çeşitli ülkelerden akademisyenler sempozyum başlıklarına uygun olarak bildirilerini teknik oturumda sundular. Gerçekleştirilen teknik oturum, eş zamanlı olarak 2 paralel oturum altında gerçekleşti. Bangkok ve Eskişehir salonlarında gerçekleşen 2 farklı oturuma katılımcılar ilgi alanlarına göre katılım sağladılar.

Sempozyumun ikinci günü ise iki keynote konuşmacı ve bir özel davetli konuşmacının alanlarında yaptıkları sunumlarla başladı.

keynote oturumu başkanlığı Asistan Prof. Dr. Siripong Atipan tarafından gerçekleştirildi.

Sempozyumun üçüncü gününde ise 5.keynote ve 2. Davetli konuşmacı oturumlarına ve 4 teknik oturuma yer verildi.

Sempozyumun her günü ilgi ile takip edilen Teknik Oturumlara sempozyumun son gününde de yer verildi ve bu oturumlara havacılık ile ilgilenen katılımcıların ilgisi yine yoğundu. Alanında uzman konuşmacılar ilgi ve merak uyandıran konulara değinirken dinleyiciler de merak ettikleri soruları sorma fırsatını elde ettiler.

Sempozyumun üçüncü ve son gününde ise “Uluslararası Sürdürülebilirlik Havacılık ve Enerji Araştırmaları Topluluğu Bilim Ödülleri” 6 farklı kategoride verildi. 2018 yılında “Genç Araştırmacı Ödülü”nü kazanan Emre Özbek, ödülü bu senenin kazananı Muhammed Pathan’a takdim etti.

Sürdürülebilir Havacılık ile ilgili konulardan birinde uluslararası düzeyde fark yaratan bilim insanlarına verilen Genç bilim insanı ödülü, bu sene sürdürülebilir havacılık konularına yaptığı katkılardan dolayı Brezilya, Itajubá Federal Üniversitesi’nden Dr.

Raj Das’a verildi.

İkinci bilim ödülü, Sürdürülebilir havacılık çalışmalarına sürekli katkılarından dolayı Kanada’daki Quebec Üniversitesi’nden ÉTS’den Prof. Ruxandra Mihaela Botez’e verildi.

Üçüncü bilim ödülü, Sürdürülebilir havacılık çalışmalarına sürekli katkılarından dolayı Almanya Aachen Üniversitesi’nden Prof. Thomas Gries’e verilirken, Dördüncü ve son bilim ödülü, Brezilya Universidade Estadual de Campinas’tan Prof. Joaquim Seabra’ya verildi.

Komite tarafından sürdürülebilir havacılığa katkılarından dolayı bilim insanlarına verilen Yaşam Boyu başarı ödülünün bu seneki kazananı Hindistan Kanpur Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Ethirajan Rathakrishnan’dır.

SARES, sürdürülebilir havacılığa uluslararası düzeyde katkıda bulunan kişilere şükran ödülü vererek bu alana verdiği önemi göstermektedir. Bu kapsamda SARES, sağladığı desteklerden dolayı ilk teşekkür ödülünü Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu’na verirken ikinci şükran ödülünü ise Kasetsart Üniversitesi rektörü Prof.

Dr. T. Hikmet Karakoç önderliğinde, tüm konuşmacıların fikir ve düşüncelerinin paylaşımı ile son buldu. 3 gün süren sempozyum, çok sayıda alanında uzman kişileri katılımcılar ile buluşturarak havacılık alanında hem kıymetli bilgilerin paylaşıldığı hem de merak uyandıran konularda katılımcıların akıllarına takılan sorulara cevap bulabildikleri bir platform oldu. ISSA Sempozyumu tıpkı önceki senelerde olduğu gibi, bu sene de havacılık alanında hem ulusal hem de uluslararası arenada büyük bir ses uyandırmayı başardı.

Her sene düzenlenen ISSA Sempozyumunun, bir sonraki sene için hazırlıklara başladı. Bu bağlamda, ISSA’22 Sempozyumunun Prof. Raj Das başkanlığında Avustralya Melbourne’da RMIT Üniversitesi’nde gerçekleşmesi planlandı.

 

 

 

.