Eğitim
Giriş Tarihi : 05-12-2021 18:47   Güncelleme : 05-12-2021 18:47

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ 2021 YILI BİLİM, TEKNOLOJİ, SANAT VE TASARIM ÖDÜLLERİ TÖRENİ DÜZENLENDİ

ÜNİVERSİTEMİZ 2021 YILI BİLİM, TEKNOLOJİ, SANAT VE TASARIM ÖDÜLLERİ TÖRENİ DÜZENLENDİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ 2021 YILI BİLİM, TEKNOLOJİ, SANAT VE TASARIM ÖDÜLLERİ TÖRENİ DÜZENLENDİ

2021 Yılı Bilim, Teknoloji, Sanat ve Tasarım Ödülleri Töreni, 3 Aralık 2021 Cuma günü Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlendi. Törene Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gürsoy Arslan ve  Prof. Dr. Alper Çabuk, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç’ın yanı sıra öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan’ın sunumu ile devam etti. Prof. Dr. Turan, ‘performans göstergeleri, üniversite-sanayi iş birlikleri ve uluslararası iş birlikleri ile yapılan yayınlar, yayınların kalite göstergesi olan Q1 ve Q2 yayın toplamları’ gibi bilgileri içeren araştırma alanında üniversitemizle ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Turan konuşmasında “Üniversitemizin ödül mekanizması, stratejik planımızdaki birçok noktayı karşılamak üzere oluşturulmuştur. Bunlar arasında yer alan yayın sayısı, en önem verdiğimiz noktalardan birisi ve bu anlamda yayın sayılarını yakından takip ediyoruz.

Bu verileri sürekli takip ediyoruz” dedi. Prof. Dr. Alper Çabuk, Prof. Dr. Metin Argan ve Prof. Dr. Refail Kasımbeyli’den oluşan Ödül Değerlendirme Jürisi’ne teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Turan, “Ödül alan tüm öğrencilerimizi, mezunlarımızı ve öğretim elemanlarımızı tebrik ediyorum. Bu bir ekip işi. Tüm öğretim elemanlarımızın 2022 yılında Üniversitemize büyük başarılar kazandırmak için verimli iş birlikleri kurmalarını diliyorum” dedi.

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ise “Bilim, Teknoloji, Sanat ve Tasarım ödüllerine ilişkin ödül yönergemiz, 30 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Yönergemizde değişen ve dönüşen dünya düzeni ve ihtiyaçlar doğrultusunda bazı değişiklikler yaptık. Bu yönerge, Üniversitemizin akademik çalışanlarının, öğrenci ve mezunlarının kendi alanlarındaki çalışmalarında göstermiş oldukları başarılarının değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesini kapsamaktadır. Bu suretle de çalışmalarının sürekliliğini sağlamak, niteliklerinin artışını teşvik etmek ve bu kapsamda da performanslarının artırılmasına da vesile olmak hedeflenmektedir” dedi.

Dr. Döğeroğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Araştırma odaklı bir üniversite olmanın birtakım gereklilikleri var. Öncelikle araştırma ekosistemimizi besleyen, gelişmesini sağlayan ve araştırma performansımızın da yükselmesine katkı sağlayacak her türlü strateji ve faaliyeti de gündemde tutmamız gerekiyor. Bunu da gündemimizin en önemli maddesi olarak görüyoruz, ‘Marifet iltifata tabidir’ denir. Bu yüzden de performansımızı yükseltebilmenin birkaç yolu var ki bu ödül süreci de taktir, tanıma süreci de bunlardan bir tanesi. Bu sürece sadece öğretim elemanlarımızı değil; öğrenci ve mezunlarımızı katmış olmamız da bize özgü. Bu törenler, araştırma ekosistemine katkı sağlayan herkesin ödüllendirilmesine ve taktir edilmesine katkı sağlamaktadır”

Açılış seremonisinin ardından Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu tarafından ödül almaya değer görülen Üniversitemiz öğretim elemanlarına ödül ve sertifikaları takdim edildi.

Ödül töreni, Yüksek Lisans Tez Ödülleri, Doktora Tez Ödülleri, ESTÜ 25, ESTÜ 50, ESTÜ 100 Ödülleri, USİP Ödülleri, Yılın Performansı Ödülü sahibi öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.