Eğitim
Giriş Tarihi : 23-12-2021 23:25   Güncelleme : 23-12-2021 23:25

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ GENELİNDE KAPSAMLI YANGIN TATBİKATI DÜZENLENDİ

ÜNİVERSİTEMİZ GENELİNDE KAPSAMLI YANGIN TATBİKATI DÜZENLENDİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ GENELİNDE KAPSAMLI YANGIN TATBİKATI DÜZENLENDİ

Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından Aralık ayı içerisinde Üniversite genelini kapsayan bir yangın tatbikatı serisi düzenlendi. Bu kapsamda 8 Aralık tarihinde Spor Bilimleri Fakültesi’nde, 9 Aralık tarihinde Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde, 10 Aralık tarihinde Mühendislik Fakültesi’nde, 14 Aralık tarihinde Akademik Kulüp Restoranda, 15 Aralık tarihinde Porsuk Kampüsü’nde bulunan Porsuk Meslek Yüksekokulu ve Ulaştırma Meslek Yüksekokulunda, 16 Aralık tarihinde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde, 17 Aralık tarihinde Rektörlük Binası’nda ve 20 Aralık tarihinde Spor Salonu’nda Acil Durum Tatbikatları yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu da tatbikata katıldı

17 Aralık 2021 tarihinde saat 13.45’te Rektörlük Konferans Salonunda Acil Durum Ekiplerinin bilgilendirilmesini takiben verilen alarm ile başlayan tatbikata Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gürsoy Arslan ile Prof. Dr. Alper Çabuk, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Akın, Daire Başkanları ve tüm Rektörlük personeli katıldı. Uygulanan senaryoya göre Rektörlük Binası giriş katında başlayan yangın dumanlarının fark edilmesiyle alarm verilerek tüm bina boşaltıldı. Akabinde olay yerine intikal eden itfaiye aracı ile 3. katta mahsur kalan personel kurtarıldı. Üniversitemizin ambulansı ve merkez komuta aracı da tatbikata katılım sağladı. Alt katlarda mahsur kalan personelin bina dışına çıkartılmasının ardından yapılan yangın söndürme çalışmasıyla tatbikat sona erdi.

Her yıl düzenli olarak uygulanacak

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan yetkililer, Üniversitemiz Birimlerinde acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi, gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici tedbirlerin alınması, birimlerde oluşturulan Söndürme, Kurtarma, Koruma ve İlk Yardım Acil Durum Ekiplerinin teorik bilgilerinin pratiğe dönüştürülmesi amacıyla Üniversitemizin İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi, Sivil Savunma Birimi ve İtfaiye Biriminin iş birliğinde acil durum tatbikatlarının her yıl düzenli olarak uygulanacağını belirtti. Aralık ayı içerisinde tüm birimlerde tatbikatların gerçekleştirildiğini de belirten yetkililer, “Bunlara ilave olarak Üniversitemize bağlı olarak Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde bulunan Fen Fakültesi’nde 27 Aralık 2021 tarihinde, 2 Eylül Kampüsü Merkezler Binasında 28 Aralık 2021 tarihinde, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde 29 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilecek son tatbikatlar ile bu yılın tatbikat programı tamamlanacak” dedi.

Üniversitemiz İtfaiye personeli ve birim kurtarma ekibi tarafından Merkezler Binası ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde mahsur kalan yaralıların kurtarılacağı, birim ilk yardım ekibi tarafından yaralılara müdahale edileceği, birimlerde bulunan ekiplerde kurtarma, koruma, söndürme, ilk yardım çalışmalarında yapmaları gerekenleri tatbik etme fırsatı bulacağı da aktarıldı.

2022 yılında daha fazla personelin katılımı ile yapılması planlanıyor

2022 yılında yapılacak tatbikatların, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sivil Savunma ve İtfaiye Birimi iş birliğinde birimlerdeki acil durum koordinatörü, bina haberleşme sorumlusu, acil durum ekipleri ile 1 hafta öncesinden organize edilerek diğer katılımcıların habersiz olduğu senaryolar ile yapılması, yangın söndürme cihazlarının kullanımının daha fazla personelin katılımı ile sağlanması planlanıyor.