Eğitim
Giriş Tarihi : 22-12-2021 19:12   Güncelleme : 22-12-2021 19:12

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIYLA DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KAMPÜS HEDEFLİYOR

ÜNİVERSİTEMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIYLA DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KAMPÜS HEDEFLİYOR

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIYLA DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KAMPÜS HEDEFLİYOR

Sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çekmek ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmak amacıyla Endonezya Üniversitesi tarafından 2010’da başlatılan UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı. Altyapı, enerji ve iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim -araştırma başlıklarını içine alan  altı kriter ve 39 gösterge kapsamında üniversitelerin sıralandığı listede bu yıl 956 üniversite yer aldı. 2020’de Türkiye’den 56 üniversitenin yer aldığı listeye bu yıl biri KKTC üniversitesi olmak üzere toplam 71 üniversite girmeyi başardı. Üniversitemiz ise 2021 yılı UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda 589. sırada yer aldı.

2019 yılında ilk kez dâhil olduğu bu ağa 617. sıradan giren Üniversitemiz, 2020 yılında 525. sıraya yükselmişti. 2021 yılında 80 farklı ülkeden 956 üniversitenin yer aldığı listede ise 589. sıraya yerleşerek 2021 yılında GreenMetric ağında yer alan 71 Türk üniversitesi arasında 44. oldu.

Üniversitemiz, altyapı kategorisinde 750 puan, enerji ve iklim değişikliği kategorisinde 775 puan, atıklar ve geri dönüşüm kategorisinde 1425 puan, su kaynakları kategorisinde 650 puan, ulaşım kategorisinde 775 puan, eğitim ve araştırma kategorisinde ise 950 puan aldı.

ESTÜ’nün hedefi doğa ve insan odaklı, yenilikçi, sürekli öğrenen, sürdürülebilir ve bütünleşik bir yönetim ekosistemi geliştirmek

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.

Tuncay Döğeroğlu, üç yıl önce kurulmuş bir üniversite olarak, 2021-2025 dönemi Stratejik Planı kapsamında sürdürülebilir, ekolojik ve sağlıklı bir kampüs oluşturma konusunda yıllık hedefleri bulunduğunu ifade etti. Üniversite Stratejik Planı’nın doğa ve insan odaklı, yenilikçi, sürekli öğrenen, sürdürülebilir ve bütünleşik bir yönetim ekosistemi geliştirmek şeklinde tanımlı beşinci stratejik amacı altında yer alan “Sürdürülebilir Ekolojik ve Sağlıklı Kampüsler Oluşturmak” hedefinin performans göstergelerinden birinin GreenMetric sıralaması olduğunu belirten Prof. Dr. Döğeroğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin bu kapsamda iyileşmeye açık yönlerine ilişkin faaliyetler planlayarak süreci hedef odaklı yönetme konusunda kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.   

Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle dünya genelinde sıklıkla yaşanan aşırı yağış, sel, orman yangınları ve kuraklık gibi afetlerim çevre sorunlarına duyarlılığı daha da önemli hale getirdiğne de dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Bu sorunların çözümü için proje üreten, yatırım yapan, yeşil kampüsleriyle fark yaratan üniversiteler dünyada daha da öne çıkmaya başladı.

2021 yılının UI GreenMetric Sıralandırması teması Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları üzerine daha fazla odaklanmış olup bu kapsamda listeye yeni kriterler de eklendi. Bu yılki sıralamaya göre en sürdürülebilir üniversite unvanını Hollanda’dan Wageningen Üniversitesi almaya hak kazandı.

Dünyadaki Sürdürülebilir Üniversiteler Sıralaması’na ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

https://bit.ly/3GVJdHk

 

 

 

 

 

 

 

.