Eğitim
Giriş Tarihi : 16-07-2021 02:19   Güncelleme : 16-07-2021 02:19

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ İLE KIBRIS DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİNDE İLK ADIM ATILDI

Üniversitemiz ile Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında 28 Nisan 2021 tarihinde imzalanan akademik iş birliği protokolü çerçevesinde yürütülmesi planlanan faaliyetler için ilk adım atıldı

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ İLE KIBRIS DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİNDE İLK ADIM ATILDI

Üniversitemiz ile Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında 28 Nisan 2021 tarihinde imzalanan akademik iş birliği protokolü çerçevesinde yürütülmesi planlanan faaliyetler için ilk adım atıldı. Bu kapsamda “DAÜ-ESTÜ JOINT Academic Event Series” etkinlik serisinin ilki, 13 Temmuz 2021 Salı günü Zoom Meeting platformu ve Üniversitemiz YouTube hesabı üzerinden canlı yayımlanarak, “The Lessons of Sustainability from Traditional Architecture–Geleneksel Mimariden Sürdürülebilirlik Dersleri” başlığıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, Üniversitemiz Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Dağlı, Mimarlar Odası Genel Merkezi Adına Eskişehir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Didar Altuntaş, Kıbrıs Türk Mühendis Mimarlar Odaları Birliği Mimarlar Odası Başkanı Kozan Uzunoğlu’nun yanı sıra Türkiye, Kıbrıs ve İtalya üniversitelerinden öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.

Uğur Dağlı, iş birlikleri kapsamında üretilen proje ve çalışmaların tüm paydaşlar açısından sinerji yaratan ve kurumları ileriye taşıyan bir girişim olduğunu vurguladı. “Eskişehir Teknik Üniversitesi ile yapmış olduğumuz akademik iş birliği protokolü de bu girişimlerden birisi” diyen Dekan Prof. Dr. Dağlı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “The Lessons of Sustainability from Traditional Architecture–Geleneksel Mimariden Sürdürülebilirlik Dersleri” etkinliği, 28 Nisan 2021 tarihinde Eskişehir Teknik Üniversitesi ile imzaladığımız iş birliği protokolünün ilk adımıdır. Bu protokol kapsamında bir etkinlik serisinin ilkini başlatmış bulunuyor ve bu etkinlik aracılığıyla bunun duyurusunu yapıyor olmaktan da mutluluk duyuyoruz. İleriye yönelik birçok yeni fikir ve projenin ortaya çıkmasına zemin hazırlayacağına inandığım bu etkinliğin başarılı bir biçimde tamamlanmasını diliyorum”. Dekan Prof. Dr. Dağlı, konuşmasının ardından Geleneksel Mimari ve Sürdürülebilirlik konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. 

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.

Alper Çabuk, Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin iç mimarlık ve mimarlık alanlarında adından söz ettiren başarılı bir fakülte olduğunu söyledi. Üniversitemiz ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında yürütülen iş birliği protokolü kapsamında ulusal-uluslararası proje ve çalışmalara imza atacaklarından da emin olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Çabuk, “Yıllardır ekolojik planlama ve tasarım üzerine çalışıyorum. Ekolojik planlama ve tasarım özelinde ileri teknolojilerden yararlanarak gezegeni anlamaya çalışıyorum. Planlama ve tasarım eylemlerinin tıpkı kıyafet dikmek gibi kişiye özel “unique” olduğunu, olması gerektiğini biliyorum. Bu protokol kapsamında bizler de bunu yapabilecek olursak yaptığımız yerleşimlerle, gelişmeye çalışma stratejilerimizle, kalkınma arayışlarımızla gezegene tehdit olmayacak; aksine afetlere karşı dirençliliğimizi artıracağız.  Bu da biz plancı ve tasarımcılara çok önemli bir sorumluluk yüklemekte. Sonuç itibarıyla baktığınızda her şey fiziksel planlama ve tasarımla başlıyor. Doğru plan ve tasarım kararları üretiyor olursak hem gezegene daha az zarar vermiş hem de gezegenin bizi afetlerle daha az tehdit etmesini sağlamış olacağız. 

Eskişehir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Didar Altuntaş, mimari anlamda sürdürülebilirliğin yaşamın her alanında uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Sürdürülebilirlik dendiğinde geleneksel mimariden bağımsız hareket etmenin neredeyse imkânsız olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Altuntaş, “Geleneksel mimaride kullanılan malzemenin ve yapı kültürünün yeni teknoloji ile harmanlanarak günümüzde devam ettirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu yolda da bu protokol ve bu etkinlik bizim için bir başlangıç oldu. Bu etkinlik kapsamında bilgilerini bizimle paylaşacak olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kıbrıs Türk Mühendis Mimarlar Odaları Birliği Mimarlar Odası Başkanı Kozan Uzunoğlu, enerji ve mimari konularının özellikle günümüzde yüksek öneme sahip olduğunu vurguladı. Binalarda ısı yalıtımı ve enerji kullanımı konularında bilgi aktarımında bulunan Başkan Uzunoğlu, “Bu anlamda geleneksel mimariden öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyoruz. Az miktarda fosil enerji kullanıyor olmak doğaya daha az karbondioksit salınımını sağlayarak küresel ısınmanın da önüne geçmek demektir.

Nitekim ikili iş birlikleri topluma yarar sağlamanın yanı sıra eğitim öğretimde kalite süreçlerinin de bir parçası haline gelmeye başladı. Yetiştirdiğimiz tüm öğrenci ve mezunların ‘sürdürülebilirlik’ konularında yetkin olması ve bu yetkinliği uygulamaya aktarabiliyor olması öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Zira doğal kaynaklarını kullanımının sadece günümüz tüketim ihtiyacını karşılamakla kalmayarak gelecek nesillerin kullanımına da yetecek şekilde tasarlanması gerekiyor. Bunun ötesinde bu kaynaklar sürdürülebilir gelişmeye de yön verebilmeli. Bu sosyal eşitliğin devletlerin sürdürülebilirlik çerçevesi içerisinde tasarımlarını yapmaları gerektiği noktasında da dünyada genel bir kabul söz konusu. Sürdürülebilirlik konusu yalnızca belirli alanların ötesine geçmiş devletlerin ve küresel gelişimin de belirleyicisi olmuş durumda. Bu adımın atılmasına yönelik ilk etkinliğin düzenlenmesinden mutluluk duyuyor ve devamının gelmesini diliyorum. Çok faydalı iş birliklerimiz olacağına inanıyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Üniversitemiz arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında her türlü dayanışma, iş birliği ve üretim sürecinin birlikte yürütülmesi için söz verildiğini belirterek konuşmasına başladı.

Dr. Döğeroğlu, “Bu faaliyetler her iki üniversitemizin de kıymetli hocaları sayesinde gerçekleştirilebiliyor. Nitekim bu protokolün sadece kâğıt üzerinde kalmamış olmasını ve bu etkinlikle birlikte sürecin başlatılması adına düğmeye basılmış olmasını da mutlulukla karşılıyorum. Bugünkü etkinlik mimarlık alanını kapsıyor. Arzu ediyoruz ki sadece mimarlık alanıyla sınırlı kalmayıp insan kaynakları, altyapı, entelektüel bilgi, deneyim gibi kuvvetli olduğumuz ve paylaşabileceğimiz diğer konularda da bunları sürdürebilelim. Sürdürülebilirlik konusu ise hakkı verilerek içerisi doldurulması gereken bir konu ve bu iş birliği sayesinde bu konunun hakkını vererek içerisini dolduracağımızdan hiç şüphem yok. Öte yandan yakın zamanda sonuçlarını alıyor olacağımız ikili diploma programlarının oldukça kıymetli olduğunu da düşünüyorum. Sürdürülebilir acil durum mimarlığı ve insan – bilgisayar etkileşimi ve insan odaklı tasarım konularında büyük katma değer yaratacak, nitelikli insan kaynağının yetişmesine önemli katkı sağlayacak. Bugünkü toplantının oldukça verimli ve başarılı geçeceğine inanıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından program, Doç.

Emrah Gökaltun ve Arş. Gör. Gülşen Akın Güler’in “Climate Balanced Design Lessons from Eskişehir Rural Architecture (Eskişehir Kırsal Mimarisinden İklimle Dengeli Tasarım Dersleri” başlıklı sunumları ile devam etti. Gün boyu süren etkinlik kapsamında sürdürülebilir mimari, acil durum mimarlığı, insan–bilgisayar etkileşimi ve insan odaklı tasarım konuları konuşuldu.

 

 

.