Eğitim
Giriş Tarihi : 10-10-2021 22:41   Güncelleme : 10-10-2021 22:41

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ, URAP 2021-2022 TÜRKİYE SIRALAMASINA İYİ BİR DERECEYLE GİRİŞ YAPTI

Üniversitemiz, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan “2021-2022 URAP Türkiye Sıralaması”na 179 üniversite arasından 87

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ, URAP 2021-2022 TÜRKİYE SIRALAMASINA İYİ BİR DERECEYLE GİRİŞ YAPTI

Üniversitemiz, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan “2021-2022 URAP Türkiye Sıralaması”na 179 üniversite arasından 87. sıradan giriş yaparak önemli bir başarıya imza attı. 

Üç yıl önce bölünerek yeni kurulan Üniversitelerin ilk kez dahil edildiği “2021-2022 URAP Türkiye Sıralaması” kapsamında değerlendirilen 179 üniversite arasından 87. olan Üniversitemizin başarısı, URAP tarafından 8 Ekim 2021 tarihinde yapılan basın açıklamasında “Mayıs 2018’de kurulan Konya Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin bu yıl ilk kez Türkiye sıralamasına alınmalarına karşın listeye 86’ncı ve 87’nci sıradan girmeleri önemli bir başarıdır” şeklinde ifade edildi.

Sıralamayı değerlendiren Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ise normal şartlar altında üniversite sıralamalarının geçmişe dönük 5 yıllık veriler kullanılarak yapıldığını, bu nedenle bu tür sıralamalara Üniversitemiz gibi yeni kurulan üniversitelerin 5 yılını doldurmadan genellikle alınmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizin önemli değerlendirme kurumlarından biri olan URAP’ın 2021-2022 Türkiye sıralamasına üç yıl önce kurulan üniversiteler ilk kez bu yıl dahil edildi.  Yeni kurulan Üniversiteler arasında olan Üniversitemiz de URAP’ın yapmış olduğu üniversite sıralamaya bu yıl ilk kez dahil edilmiş olmasına ve geçmiş 5 yıllık performansı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen 179 üniversite arasından 87.sıradan giriş yaptı”. 

“Araştırma performansımızla yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğimize ve sıçramalı iyileşmelerle 2025 yılında ilk 20’ye girebileceğimize inanıyorum” 

Araştırma üniversitesi olma hedefi doğrultusunda Üniversitemizin araştırma çıktılarının hem nitelik hem de niceliğini arttırmak üzere atılan tüm adımların sonuçlarını; toplam yayın sayımız, Q1ve Q2 yayın sayımız, atıf sayılarındaki artışlarda ve çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirme raporlarında görmeye başladıklarını belirten Rektör Prof.

Döğeroğlu, “Bu yılki URAP Türkiye sıralamasında 2016-2020 yılları arasındaki veriler kullanılmıştır. Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 18 Mayıs 2018 olduğu için önceki yıllara ilişkin araştırma çıktıları da doğal olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak değil Anadolu Üniversitesi altında görünmektedir. Bu yüzden de sıralamada kuruluş tarihi eski olan ve değerlendirme dönemi öncesinde 5 yıllık araştırma performansı bulunan üniversiteler avantajlı konuma gelmektedir.  Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak araştırma performansımızla yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğimize ve sıçramalı iyileşmelerle 2025 yılında ilk 20’ye girebileceğimize inanıyorum. Çağın gereklerine uygun nitelikli eğitim anlayışımız, kalite güvencesini önceleyen bakış açımız ve oluşturduğumuz araştırma kültürü ile Üniversitemizi dünyada adından söz ettiren bir konuma adım adım taşımaya gayret ediyoruz” dedi.

Amaçlarının ESTÜ’yü daha üst basamaklara taşımak olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, kuruluşundan itibaren geçen 3 yıllık süre içerisinde Üniversitemizi hak ettiği yere ulaştırmak adına var gücümüzle çalıştıklarını da belirterek, “Bu kapsamda çalışmaya devam ediyoruz.

Bu süreçte katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde 2009’da kurulmuş olup her yıl Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını toplumsal bir hizmet olarak yapmaktadır. Bu yıl, üniversitelerimizin akademik performansını özetleyen URAP 2021-2022 Türkiye sıralamasında, Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler kullanılmıştır. URAP 2021-2022 Türkiye sıralama tablolarına https://newtr.urapcenter.org/ adresinden ulaşılabilir.

 

.