Eğitim
Giriş Tarihi : 10-12-2021 18:12   Güncelleme : 10-12-2021 18:12

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ ÜST YÖNETİMİ, YER VE UZAY BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜNÜ ZİYARET ETTİ

ÜNİVERSİTEMİZ ÜST YÖNETİMİ, YER VE UZAY BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜNÜ ZİYARET ETTİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZ ÜST YÖNETİMİ, YER VE UZAY BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜNÜ ZİYARET ETTİ

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gürsoy Arslan ve Prof. Dr. Alper Çabuk ile Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nü bir ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Uğur Avdan, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muammer Tün ve öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Pekkan tarafından Enstitü bünyesinde yürütülen proje ve faaliyetler üzerine kapsamlı bir sunum gerçekleştirilerek, Uygulamalı Jeoloji ve Jeofizik Laboratuvarı açılışı ve saha araştırması simülasyonu gerçekleştirildi.

Yüksek Kapasitesi ile Türkiye’de bulunan tek sismik kaynak Üniversitemizde

Ziyaret sırasında bir sunum gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Muammer Tün, Üniversitemiz Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün BOTAŞ tarafından Konya’da yürütülen dünyanın en büyük doğalgaz alanı depolama projesinde sismik veri toplama kapsamında yer aldığını belirterek, “Türkiye’de 500 kg ağırlık düşürmeli tek sismik kaynak Üniversitemizde yer alıyor. Bu gurur verici bir durum ancak Türkiye geneli düşünüldüğünde hem güvenli kent yerleşim alanlarının belirlenmesi hem de sanayi için kullanılması için hayati önem taşıyan sismik enerji kaynağının en az 50 adede kadar yükseltilmesi gerekiyor” dedi.

Maden sektöründe ve güvenli kent yerleşimi fay araştırmalarında derinden veri almanın önemine de değinen Dr.

Üyesi Tün, “Bu konuda da Prof. Dr. Galip Berkan Ecevitoğlu Hocamız bize hem Ar-Ge sürecinde hem de toplumsal fayda kazandırma sürecinde çok önemli katkılar sağladı. Bu kapsamda 300 kg değerinde bir mekanik kaynak geliştirdik. Bu da Türkiye’de tek olan bir uygulama, kendi atölyelerimizde üretilen mekanik bir sistem. 2016 yılında geliştirilen mekanik, elektronik ve hidrolik tüm bu güç sisteminin kompakt halde geliştirildiği bir yapı. Bugün hala bu sistemi kullanıyoruz ve dünyada da benzeri bulunmamakta. Sadece Amerika’da üretilmeye başlandığını biliyoruz” dedi.

Topluma hizmet vizyonu kapsamında 2005 yılından bu yana işletilen Deprem Yer Hareketi İstasyonlarının da mevcut olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Tün, zor arazi koşullarında Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin destekleriyle toplam 26 adet istasyonun Eskişehir Bölgesinde hizmet verdiğine de değindi.

Dr. Öğr. Üyesi Emrah Pekkan, Enstitü bünyesinde faaliyet gösteren Yer Bilimleri Laboratuvarı hakkında bilgilendirmede bulundu. Yer Bilimleri Laboratuvarı’nın 2014 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Pekkan, “Laboratuvarımızda; eğitim, öğretim, araştırma faaliyetleri sürdürülmekle birlikte sektör iş birliğini kapsayan faaliyetlere de yer veriliyor.

Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu tarafından gerçekleştirilen açılışın ardından Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gürsoy Arslan ve Prof. Dr. Alper Çabuk’ un da aralarında bulunduğu heyet laboratuvarı ziyaret ederek incelemelerde bulunuldu.

Saha araştırma simülasyonu yapıldı

Uygulamalı Jeoloji ve Jeofizik Laboratuvarı’nın teknik personeli olan Emir Balkan tarafından arazide kullanılan zayıf ve kuvvetli yer hareketi ölçüm sensörleri, yapı sağlığı izleme sensörleri, yer radarı, gravite ve manyetik ölçüm cihazları ile yürütülmekte olan projeler hakkında bilgilendirme yapıldı. Ardından Arş. Gör. Sunay Mutlu yönetiminde gerçekleştirilen sismik kayıt alma işleminde 500 kg ağırlık düşürmeli sismik enerji kaynağı ile test vuruşu yapılarak üretilen sismik sinyal yerin yüzeyine yerleştirilen sensörler tarafından kaydedilerek sismik araştırma kapasitesi sergilendi. 9 kişilik sismik araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen sismik kayıt alma işleminde ESTÜ sismik araştırma olanaklarının depreme güvenli yerleşim yeri belirleme çalışmaları kapsamında yürütülen fay araştırmalarında, maden ve enerji sektöründe yaygın bir şekilde kullanım alanının olduğu belirtildi.