Eğitim
Giriş Tarihi : 02-10-2021 11:45   Güncelleme : 02-10-2021 11:45

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZDE FAALİYET GÖSTEREN KANTİN İŞLETMECİLERİ İLE TOPLANTI

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde Rektörlük Binası Seminer Salonunda, Üniversitemizde faaliyet gösteren kantin/kafeterya/büfe  işletmecileri ile toplantı düzenlendi

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZDE FAALİYET GÖSTEREN KANTİN İŞLETMECİLERİ İLE TOPLANTI

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde Rektörlük Binası Seminer Salonunda, Üniversitemizde faaliyet gösteren kantin/kafeterya/büfe  işletmecileri ile toplantı düzenlendi. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ertuğrul Baki, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca korona virüsle (COVID-19) mücadele kapsamında alınan kararlar ve uyulması gereken kurallar hakkında işletmecilere bilgi verdi.

Toplantıda, Dr. Öğr. Üyesi Alp Özdemir ve  Öğr. Gör. Esra Fındık, işletmecilere “ESTÜ’de Sıfır Atık Yaklaşımıyla Atık Yönetim Sistemi Çalışmaları” 17.08.2021 tarihinde Üniversitemiz Senatosunda kabul edilen Atık Yönetim Sistemi Yönergesi ve Atık Yönetim Sistemi Yönergesi Uygulama Usul ve Esasları hakkında bilgilendirme yaparak mevcut atık yönetim sistemi içerisinde kantin/kafeterya işletmecilerinin görev ve sorumlukları anlatıldı. Ayrıca, sıfır atık çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılan toplantıda, kantin/kafeteryalarda oluşan atık türleri ve bunların kaynağında ayrı toplanmasının önemi ile ilgili birçok konuya değinilerek görüş ve önerilerin alınmasıyla toplantı son buldu.