Eğitim
Giriş Tarihi : 17-07-2021 08:38   Güncelleme : 17-07-2021 08:38

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZDEN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ’NE ÖZEL İKİ SERGİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Denge ve Birlik” ve “Milli Birlik ve Beraberlik Açısından Eskişehir Geleneksel Giysilerine Genel Bakış ve Folklor” sergileri düzenlendi

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZDEN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ’NE ÖZEL İKİ SERGİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Denge ve Birlik” ve “Milli Birlik ve Beraberlik Açısından Eskişehir Geleneksel Giysilerine Genel Bakış ve Folklor” sergileri düzenlendi. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Denge ve Birlik” sergisinde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından oluşturulan eserler sergilenirken “Milli Birlik ve Beraberlik Açısından Eskişehir Geleneksel Giysilerine Genel Bakış ve Folklor” sergisinde ise Öğr. Gör. Handan Baran’ın çalışmalarından derlenen eserler yer aldı. Moderatörlüğünü Öğr. Gör. Handan Baran yaptığı, 14 Temmuz 2021 Çarşamba 16:30–17:30 saatleri arasında düzenlenen sergiye Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç, Genel Sekreter Menderes Ünal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk’un yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç 15 Temmuz darbe girişiminin bir travma etkisi yaratarak Türk milletinin derinden etkilenmesine neden olan bir olay olduğunu vurguladı.

Dr. Kılıç, “Tüm bunların üstesinden gelecek kudrete sahip olduğumuzu biliyor ve inanıyorum. Aslında konuşulması gereken en önemli kavram ‘demokrasi’ olgusudur. Çünkü ‘demokrasi’ dendiğinde bu sözcüğün ilk olarak kullanıldığı yerin Antik Yunan olduğu bilinir. Aristo ve Plato da demokrasiyi ‘Ayak takımının yönetimi’ olarak küçümseyici bir tavırla tanımlamışlardır. Halbuki o zamanlardan bu zamanlara artık demokrasi, çağdaş ve uygar toplumların en seçkin yönetim şekli olmuştur. Tüm toplumlar uygarlığını geliştirmek için demokrasi sopasına tutunmuşlar ve demokrasilerini kaybetmemek için ellerinden gelen her türlü çabayı göstermişlerdir. Ülkemiz de cumhuriyetimizin kurulduğu günden bu yana, demokrasiye sıkı sıkıya sarılmış, her türlü badireye rağmen onu yitirmemek için elinden gelen tüm gücü göstermiştir. Yaşadığımız 15 Temmuz kötü rüyası ise hepimizi gerçekten çok derinden etkilemiştir ancak milletimiz de demokrasimize sahip çıkmıştır. Bu anlamda bu bir sınav ise ülkemiz bu sınavı geçmiştir ve yaralarını da büyük bir hızla sarmaya devam etmektedir. Ülkemiz adına da geleceğe olan inancımız çok güçlüdür, biz Atatürk’ün çizdiği yolda, bayrağımızın gölgesinde, bu hızla, bu inançla, bu kudretle de yolumuza devam etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Rektör Prof.

Tuncay Döğeroğlu ise 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün milli bir bayram olarak ilan edildiğini vurgulayarak söze başladı. Aradan geçen beş yıla rağmen her 15 Temmuz günü yaşananları hatırlamak adına geriye dönüp bakmak gerektiğini de belirten Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, yaşadıklarımızı hatırlamamız için özel bir gün. O günleri yaşamamak adına bugünü yad ettiğimiz her an demokrasinin bizler için ne kadar kıymetli, ne kadar değerli olduğunu anlamamız için bir vesile oldu, olmaya da devam ediyor. Mimarlık ve Tasarım Fakültemize bu anlamda teşekkür ediyorum. Tüm milli bayramlarımızı öğrenci gözüyle özellikle Temel Tasarım, Temel Sanat derslerini alan öğrencilerimizin gözüyle nasıl değerlendirdiğimizi görmek adına önemli bir girişim. Bunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nda, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda ve Cumhuriyet Bayramı’nda da yaptık ve 15 Temmuz için de bu geleneği bozmadan bu süreci devam ettirdik. Bu dersleri yürüten hocalarımızın koordinatörlüğünde ‘Denge ve Birlik’ sergisi temasıyla bir çalışma ortaya çıktı.Gör. Tuna Torun, “Mimarlık Bölümü olarak biz, birinci sınıflarda Temel Tasarım II dersi kapsamında ‘Birlik ve Denge’ konulu bir sergi çalışması hazırlattık. Amaç denge ve birlik konulu kompozisyonlar hazırlatmaktı, öğrencileri hem kullanacakları malzemeyi belirlemeleri konusunda hem de yapacakları çalışmalar konusunda serbest bıraktık. İsteyenler maket yaptı, isteyenler kolaj çalışması, isteyenler resim yaptı. Burada da özgünlüğü yakalamak için tek bir rengin farklı tonlarından oluşan bir tema belirledik” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Mehmet İnceoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Elif Tatar, Öğr. Gör. Dr. Gülşah Doğan, Öğr. Gör. Dr. Javad Eiraji, Öğr. Gör. Ayla Canay Türktan, Öğr. Gör. Zeynep Baskıcı Kapkın, Arş. Gör. Dr. Fatma Kolsal, Arş. Gör. Seda Canoğlu, Arş. Gör. Gamze Şensoy, Arş. Gör. Yakut Çınar, Arş. Gör. Tuna Torun, Arş. Gör. Serkan Can Hatipoğlu, Arş. Gör. Sertan Bakar, Arş. Gör. Merve Artkan ve Arş. Gör Okan Şimşek ve öğrenciler tarafından Temel Tasarım II dersi kapsamında “birlik ve denge” temasıyla hazırlanan eserler takdim edildi.

Sergiyi hazırlayan öğrencilerin isim ve bölüm bilgileri ise şu şekilde:

Mimarlık Bölümü: Cansu Şavkın, Beyza Nur Baş, Hande Aksoy, Aysu Çubukçu, Burak Öztürk, Esra Kök, Hakan Özdoğan, Ceren Nur Aslan, Saime Sena Nefesli, Melisa Çeliker, Ömer Faruk Şen, Melike Çocuk, Sefa Türkyılmaz, Yağız Karataş, Sümeyye Kayal, Zeynep Değirmenci, İrem Nur Aydın, Merve Dereli, Damla Görnük

İç Mimarlık Bölümü: Nuran Şevval Becerikli, Peykan Kırcı, B.

Derya Demir, Memnune Karaer, Özge Karamehmetoğlu, Şevval Gelgün, Asüdenur Kılıç, Elif Önaşçı, Fatma Selin Leylek, Şeyda İnce, Levent Okumuş, Muhammet Emre Aslan, Tolga Demir, Yasin Binici, Altan Berdan Salman, Alper Recepoğlu, Cengizhan Kuru, Gamze Şahin, Betül Özdemir, Nisanur Altuncu, Ozan Mert Dizdaroğlu, Recep Bera Gürbüz, Tuğçe Küçük, Balın Kayra Dolgun, Canali Bayar, Hanife Beyza Tura, Öykü Yılmaz, Başak Yiğit, Eda Nur Daştan, Mehmet Ali Köse, Merve Moral, Nazlı Betül Kıran, Ali Emir Işıkdemir, F. Dilara Bayırcık, Hilal Yaman, Nisanur Cançatal, Ramazan Şavklı Er, Aybüke Gökçe Ergin, Melike Düzel, Seren Seferoğlu, Şeyma Yel, Hatice Şen, İsmail Boz, Özge Kardaş, Zeynep Su Çabuk, Almina Yağmur Karataş, Helin Ateş, Mustafa Yıldız, Özge Özdemir, Asrın Berkem Yılmaz, Furkan Yapıcı, Nisa Nur Akar, Rüveyda Kuzey, Ceren Karakuş, Elif Comart, Elif Melisa Aybatılı, Rakibe Badem

Endüstriyel Tasarım Bölümü: Beliğa Zehra Akyürek, Berkay Gökçe, Beyda İrem Bozkurt, Erdoğan Büyükbayram, Eylül Meriç Keskin, Ezgi Çakır, Hatice Buse Şahin, İlayda Soysal, Kaan Caner Dönmez, Mustafa Araz, Nisa Nur Aydemir, Selinay Ünaldı, Semiha Eylül Güven, Serra Berfin Erdoğan, Yeter Yıldız

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü: Aslı Çen, Zeynep Uzun, Aycan İvgen, Ayşegül Güneysu, Melis Sare Özmen, Buse Ceren Erdoğan, Buse Demirpolat, Cemre Nur Yiğitbaş, Ceren Ünler, Damla Dinçer, Dilan Armağan, Dilay Yarım, Fatma Nur Gençyürek, Funda Kurt, Selin Sevinç, Hanzade Sena Eyüpoğlu, Hanife Adaş, Irmak Taş, Kardelen Aydın, Remziye Yanık, Merve Maide Yiğit, Nurdan Düden, Sedef Kılıç, Merve Demirörs, Özgenur Özarslan, Sevgi Öztürk, Şevval Şimşek, Yaren Hazar.

Ardından Öğr.

Handan Baran tarafından hazırlanan “Milli Birlik ve Beraberlik Açısından Eskişehir Geleneksel Giysilerine Genel Bakış ve Folklor” başlıklı sergi izleyicilere sunuldu. “Kültürün gelecek nesillere aktarımı ve diğer kültürler etkileşimi ve ülke tanıtımı açısından folklor oldukça önemlidir” diyen Öğr. Gör. Baran, Eskişehir’in Beylikova, Seyitgazi gibi ilçelerinden geleneksel kıyafet ve folklor örnekleri ve bu kıyafetlerin milli birlik ve beraberliğe olan katkılarını içeren kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

  

.