Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 23:05   Güncelleme : 12-10-2021 23:05

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZDEN ATEŞLİ SİLAHLARA YÖNELİK YENİLİKÇİ TASARIM

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elamanları Dr

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZDEN ATEŞLİ SİLAHLARA YÖNELİK YENİLİKÇİ TASARIM

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elamanları Dr. Öğr. Üyesi  Erdem Özyurt ve Arş. Gör. Mutlu Karaşoğlu, ateşli silahlarda benzerlerinden daha sessiz ve stabil atış imkanı sunan susturucu sistemi tasarladı. Dr. Öğr. Üyesi Özyurt ve Arş. Gör. Karaşoğlu, geliştirdikleri susturucu sistemiyle; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın destekleriyle geçen ay İstanbul’da gerçekleştirilen 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’21’de bronz, Fas’ta organize edilen Innovation Week – IWA 2021’de ise altın madalya kazandı.

Ateşli silahlarda kullanılmak üzere yeni bir susturucu sistemi geliştirmek için yola çıkan öğretim elamanları çalışmalarını 6 ayda tamamladı. Hem daha sessiz hem de namlu şahlanmasını azaltarak stabil bir atış imkanı sağlayan hareketli susturucu sistemi için bilgisayar simülasyonları ve testlerde başarılı sonuçlar elde edildi. Geliştirdikleri sistemin hem kısa hem de uzun namlulu silahlarda kullanılabildiğini belirten Arş. Gör. Karaşoğlu, “Geleneksel sistemlerde patlama gazı, susturucudan içeriye girdiği anda birtakım engellere takılır. Bu engellerde hızı yavaşlar ve soğur. Böylece de daha az bir sesle dışarıya tahliye olur. Bizim geliştirdiğimiz sistemde içerideki mekanizma sayesinde patlama gazı engellere takılarak, yaylı sistemi aktive ederek susturucuyu ileriye doğru hareket ettirip, iç hacmi genişletiyor. Böylece patlama gazının sıcaklığı ve hızı azalıyor, bunun ardından daha etkili kullanıma imkan veriyor. İçerideki hareketli mekanizma geri tepmenin etkisini azaltıyor. Susturucudaki kompansatör delikleri havanın tahliyesine imkan vererek namlu şahlanmasına zıt yönde kuvvet uygulayıp, söz konusu hareketi engelliyor. Böylece atış daha stabil olarak yapılabiliyor” dedi. Arş. Gör. Karaşoğlu, tasarımı iyileştirme çalışmalarının sürdüğüne değinerek, susturucuyu kullanmak için özel şirketlerden taleplerin geldiğini ve iş birliklerine hazır olduklarını belirtti.

Susturucuyu tamamen yerli imkanlarla tasarlayıp ürettiklerini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Özyurt, “Tamamen özgün bir tasarım. Halihazırda kullanılan susturuculardan en büyük farkı, hareketli bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Şu anda prototiplerin denemelerini havalı silahlar üzerinde yapıyoruz. Bilgisayar simülasyonlarımız devam ediyor. Prototip üzerindeki ilk aşama testlerimiz de sürüyor” dedi.  Dr. Öğr. Üyesi Özyurt tasarımlarının, fuarlara katıldıktan sonra hem piyasadan hem de akademik çevreden yoğun ilgi gördüğünü ifade etti.