Eğitim
Giriş Tarihi : 26-09-2021 02:49   Güncelleme : 26-09-2021 02:49

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZİN PATENT BAŞARISI GURURLANDIRDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının destekleri ile İstanbul’da gerçekleştirilen 6

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZİN PATENT BAŞARISI GURURLANDIRDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının destekleri ile İstanbul’da gerçekleştirilen 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda, ödül töreni gerçekleştirildi. Törende üniversitemiz, 1 Türk Patent ve Marka Kurumu özel ödülü olan Best Academy,  1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz ödül sahibi oldu.

Üniversitemiz Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim elemanlarından  Doç. Dr. Mustafa Kulakcı ve Prof. Dr. Uğur Serincan’ın buluşçusu olduğu “Esnek İnce Film GaAs Tabanlı III-V Grubu Güneş Hücresinin Si Alttaş Üzerinden Üretimi” başlıklı buluş altın madalya ödülünü almaya hak kazandı.  Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Semra Kurama ve Dr. Lale Civan’ın buluşçusu olduğu  “Termokromik pigment bazlı çözeltinin tekstil ürününe uygulanması için bir yöntem” başlıklı buluş ise Türk Patent ve Marka Kurumu Best Academic Award ödülünü aldı.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Burak Evirgen, İnşaat Mühendisi Onur Uzun, İnşaat Mühendisi Selahattin Attepe ve Prof. Dr. Mustafa Tuncan’ın buluşçusu olduğu “Donmuş Gözenekli Ortam İçin Hacim Değişikliği Ölçüm Aparatı” başlıklı buluş gümüş madalya almaya hak kazanırken, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden  Araş. Gör. Dr. Erdem Özyurt ve Araş. Gör. Mutlu Karaşoğlu’nun buluşçusu olduğu “Uzun Namlulu Ateşli Silahlar İçin Susturucu Sistemi” başlıklı buluş  ise bronz madalya ödülünün sahibi oldu.
Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinin ortak hak sahibi olduğu, Prof. Dr. Mustafa Tombul, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ve Masoud Derakhshandeh’in buluşçusu olduğu “Baraj Haznesinde Buharlaşmanın Azaltılması İçin Ters Yüzeyde Biyofilm Tabakası Geliştirmesi ve Biokütlenin Değerlendirilmesi” başlıklı buluş  da gümüş madalya kazandı.