Eğitim
Giriş Tarihi : 13-08-2021 03:06   Güncelleme : 13-08-2021 03:06

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZİN PROJE SAYILARINDAKİ ARTIŞI HIZLA DEVAM EDİYOR

Üniversitemiz proje sayılarındaki artış devam ediyor

Eskişehir Teknik Üniversitesi: ÜNİVERSİTEMİZİN PROJE SAYILARINDAKİ ARTIŞI HIZLA DEVAM EDİYOR

Üniversitemiz proje sayılarındaki artış devam ediyor. Nitelikli eğitim – öğretim politikalarının yanı sıra öğrenci odaklı bilimsel projeler üreterek araştırma üniversitesi olma yolunda başarılı bir şekilde ilerleyen Eskişehir Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK Öğrenci Proje sayısında Türkiye’de 10. (2021), TÜBİTAK Öğretim Üyesi Proje sayısında Türkiye’de 11. (1001 Projesi-2021), TÜBİTAK Sanayi – Doktora Projesi sayısında Türkiye’de 3.(2020), Araştırma Çıktıları sayısının artışında Türkiye’de ön sıralarda (2021) yer alıyor.

Bu kapsamda düzenlenen TÜBİTAK Proje Yürütücülerine Teşekkür Belgesi Takdim Töreni, 9 Ağustos 2021 tarihinde Rektörlük toplantı salonunda ve Zoom Meeting platformu üzerinden yapıldı. Hem fiziksel hem de çevrimiçi alanda hibrit olarak yapılan törene Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Servet Turan, Fakülte Dekanları ve Meslek Yüksekokulu müdürleri ile proje yürütücüsü öğretim üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Servet Turan, “Bildiğiniz üzere TÜBİTAK projeleri kurumumuzun en önemli dış kaynaklarından bir tanesi.

Proje ekipleri, sadece buradaki proje yürütücülerimiz değil, yürütücülerin arkasında da çok sayıda proje çalışanları var onlara da ayrıca teşekkürü bir borç biliriz” dedi. Prof. Dr. Turan konuşmasının ardından yaptığı sunumda ise sözlerine şöyle devam etti: “Öğretim üyeleri olarak bizlerin eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet olarak üç ana görevimiz var. Bu kapsamda da biz üniversitenin, 2021-2025 Stratejik Planını oluşturduk. 5 stratejik amacımızın hepsinde de projeler çok önem taşıyor”. 

Öğrenci projelendirilmesi ve kariyer planlaması hakkında konuşmasına devam eden Prof. Dr. Turan, “Öğrencileri proje yazma alışkanlığı ve becerisi için, liseden başlayarak nasıl yönlendirebiliriz? Öğrenciler lisede TÜBİTAK kanalıyla projeler verebiliyorlar, biz de bunları Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak nasıl destekleyebiliriz diye, 101 kodu altında liselerle ortak proje başlattık. Lisansta da öğrencilerimiz TÜBİTAK projeleri verebiliyor, biz de başvuranlara destek veriyoruz. Proje fuarlarına katılımlar gerçekleştirebiliyorlar ve proje yarışmalarına katılabiliyor öğrencilerimiz.

Devamında da yetkin ve başarılı öğrenciler olarak, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olarak bizim ‘Lisansüstü Eğitim Enstitümüze’ bekliyoruz. Yüksek lisansta yine TÜBİTAK’ın projeleri var, biz de öğrencilerimizi üniversite olarak farklı projelerle destekliyoruz. Doktorada ve doktora sonrasında da TÜBİTAK’ın değişik projeleri var ve üniversitemizin bu kapsamda kullanılacak olan kaynakları var. Bu sene 55 tane lisans öğrenci projemiz kabul oldu, bunun oldukça yüksek bir başarı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Eskişehir Teknik Üniversitesi proje sayıları ve dağılımını sunan Prof. Dr. Turan, “TÜBİTAK’ın en önemli projelerinden bir tanesi 1001 projesi. Kuruluşumuz itibarı ile üniversitemizde devam eden, bitirilen tam 17 proje mevcut. Hızlı destek dediğimiz, 1002 projesinden 15, sanayi doktora programı 2244 projesinden 9, öncelikli alanlar Ar-Ge projeleri 1003’den 3, mükemmeliyet merkezi 1004’den 2, başlangıç Ar-Ge projeleri 3001’den 2, ulusal yeni fikirler ve ürünler araştırma 1005’den 1, kariyer geliştirme 3501’den 1, uluslararası genç araştırmacılar 2232’den 1 adet olmak üzere toplamda 51 projemiz TÜBİTAK desteğine sahip.

Bölümlerimizin, fakültelerimizin etkin bir şekilde çalışarak bu proje sayılarını artırması gerekiyor. Üniversitede 26 bölümümüz var bunların 17 tanesinin projesi mevcut” dedi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’deki yeri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Turan sözlerine şöyle devam etti: “Öğrenci tarafında 2209A projelerinde 10. sıradayız, öğretim üyeleri tarafında 1001 projelerinde 11. sıradayız. Bu anlamda öğrencilerin ve öğretim üyelerinin başarıları paralel gidiyor. Üniversitemizin güçlü olduğu ve ivmeyi de arttırmak istediğimiz üniversite sanayi iş birliğinde de 2209B projelerinde, 11 projemiz var ancak kaç proje kabul edildi bilmiyoruz. Birincilikle üçüncülük arası bir yerde olacağımızı tahmin ediyoruz. 2244 projelerinde de 3. sıradayız. Bütün bunların sonucunda da 57 TÜBİTAK bursiyeri var. Birçok üniversitede olmayan alt yapı bizde mevcut, bunu kullanarak çok daha iyi projeler sunacağımızı ve daha iyi yerlere geleceğimize inanıyoruz. Tüm bunların çıktısına baktığımızda ise üniversite adresli yayınlarımızın sayısı 990’a ulaştı, pandemi döneminde birçok üniversitenin yayın sayıları düşerken, yayın sayılarını arttıran ender üniversitelerden biri olduk.

Dr. Tuncay Döğeroğlu, zaman içerisinde farklı kategorilerde hem öğrenci hem öğretim üyeleri bağlamında proje başvuru sayılarının arttığını belirtti. Bu artışın yeterli olmadığının da altını çizen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Daha çok denemek gerekiyor ve denediğimiz her başvuruda da kabul oranlarımızın yüksek olduğunu görmek de sevindiriyor. O yüzden bu paylaşımlar önemli, hocalarımızın yetiştireceği öğrencilerin bu süreçlerin içerisinde kalabilmesi önemli. İş birlikleri çok önemli, 1004 projesi bizlerin çok kıymet verdiği, iki önemli vakıf üniversitesi ile iş birliği yaptığımız katma değerli ve uzun soluklu, bir ürüne uzanan hikayeler, o nedenle de başarılı olmasını yürekten diliyoruz. 1001 projeleri amiral gemisi olarak ifade ediliyor, onun dışında hızlı destek projeleri henüz doktorasını tamamlamamış araştırma görevlilerine de açık. Dış fonlar kullanma konusunda teşvik etmeye çalışıyoruz ama diğer taraftan kurum içerisinde BAP tarafından desteklenecek projelere lisansüstü öğrenciler açısından başvuru oranları epeyce sınırlı kaldı. Bunu artık bir kültür haline getirtmemiz gerekiyor.Sayısal büyüklüklerimiz zaman içerisinde gelişiyor, ilerliyor ama bunu daha da hızlı yapabilmek için gerçekten çok büyük bir emek ve çaba var. Bunun karşılığını da hızlı bir şekilde almak istiyoruz. Biz araştırma odaklı bir üniversiteyiz ve sürecin içerisine öğrencilerimizi de katma konusunda da oldukça istekliyiz ve motiveyiz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından tören TÜBİTAK proje yürütücülüğü yapan Üniversitemiz öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu tarafından teşekkür belgelerinin takdimi ile devam etti. Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 

 

 

.